Sydney – Australané v sobotu rozhodnou o vzniku nového parlamentního poradního sboru, informuje server Al Jazeera. Hlas Aboridžinců a obyvatelů ostrovů Torresova průlivu by umožnil původním obyvatelům vyjadřovat se k problémům, jež se jich týkají. Předvolební průzkumy ale naznačují, že k přijetí návrhu nedojde.
Aboridžinci a obyvatelé ostrovů Torresova průlivu patří k nejvíc znevýhodněným lidem v Austrálii. Mají horší přístup k zdravotní péči a jejich očekávaná délka dožití je o osm let nižší než u nepůvodních obyvatel. V Austrálii aktuálně žije kolem 980 000 původních obyvatel a tvoří zhruba 3,8 % tamní populace.
Rozhodování o vzniku parlamentního poradního sboru doprovázela rozsáhlá dezinformační kampaň na sociálních sítích. Odpůrci návrhu tvrdí, že představuje právní riziko a mohl by poškodit fungování vlády. Jejich slogan zní: „Pokud nevíte, hlasujte proti.“ Podle expertů tak chtějí využít neznalosti voličů k tomu, aby v nich vzbudili obavy.
Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?
Odpůrci argumentují také tím, že ustavení orgánu by vedlo k zvýhodňování původních obyvatel na úkor většinové populace. Předvolební kampaň proto poznamenaly i rasistické útoky a urážky. „Začínáme se smiřovat s tím, jak nás naši spoluobčané vnímají a co si o nás doopravdy myslí,“ reaguje Dani Linder a Bundjalung z University of Queensland.
Podle podporovatelů by schválením zákona došlo k úpravě australské ústavy tak, aby po 122 letech od svého vzniku vzala původní obyvatelstvo v potaz. Vytvoření nového poradního sboru by následně umožnilo původním obyvatelům lepší přístup k zdravotní péči, vzdělání, práci nebo bydlení.
„Pokud děláte jakákoliv rozhodnutí, je dobré mít dostatek informací a mluvit s těmi, jichž se týkají,“ shrnuje výhody návrhu Ron Levy z ANU College of Law. Na stejném principu už vznikly podobné orgány ve Finsku, Norsku a Švédsku pro Sámy, domorodé obyvatele Skandinávie.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]