Káthmándú – Nepálské úřady poprvé formálně zaregistrovaly svazek stejnopohlavního páru. Podle aktivistů jde o historický krok a vítězství pro práva LGBT komunity, píší BBC News a agentura Reuters.
Úřady ve vesnici v okrese Lumjung na západě Nepálu uznaly manželství mezi 35letou transgender ženou Mayou Gurung a 27letým Surendrou Pandey. „Boj za práva není snadný. My jsme to dokázali. A pro budoucí generace to bude snazší,“ řekla Maya Gurung pro BBC. „Registrace nám otevřela dveře ke spoustě věcí,“ doplnila. Maya, která se nyní identifikuje jako žena, je v oficiálních dokumentech stále uvedená jako muž.
Před pěti měsíci vydal Nejvyšší soud předběžné nařízení umožňující stejnopohlavním párům registrovat své sňatky. Přesto ale v červenci, když Gurnug a Pandey o registraci požádali, jim okresní soud v nepálském hlavním městě Káthmándú žádost odmítl. Argumentoval tím, že nižší soudy nebyly povinny se příkazem Nejvyššího soudu řídit, protože byl určen pouze vládě.
Čtěte také: Míří katolická církev k dalšímu velkému schizmatu? Hledejme za ním ženy i LGBTQ+
Formální registrace nakonec proběhla v obci Dordi. Její hlavní úředník Hem Raj Kafle, agentuře Reuters řekl: „Páru jsme potvrzení o registraci manželství s ohledem na příkaz Nejvyššího soudu a pokyny příslušných vládních úřadů vydali.“
Podle Sunila Babu Panta, předního aktivisty za práva LGBT komunity, jde o historický moment. „Otevře jim to dveře ke společnému otevírání bankovních účtů, vlastnictví a převodu majetku jako všem ostatním párům.“
Jediným dalším státem v Asii, kde jsou svazky stejnopohlavních párů možné, je Tchaj-wan.
Autor: vadu, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]