New York – Společnost Warner Music Group (WMG) spolupracuje s pozůstalostí slavné zpěvačky Édith Piaf na vytvoření celovečerního filmu Édith, ve kterém použije umělou inteligenci. Tu tvůrci “vycvičili” k napodobení hlasu Piaf na základě stovek hlasových záznamů, informuje web The Guardian.
Společnost WMG slibuje, že výsledná rekonstrukce “ještě více zvýší autenticitu a emocionální dopad jejího příběhu.” Film je ve fázi zkušebního konceptu a na jeho dalším vývoji se bude podílet produkční společnost Seriously Happy. Zatím tvůrci oznámili, že by technologie umělé inteligence použili k vývoji nové hudby Piaf.
Čtěte také: Zničí AI svět? Summit o budoucnosti umělé inteligence právě začal
Autorkou snímku je Julie Veille, režisérka francouzských dokumentů o Dianě Ross, Stingovi a Stevie Wonderovi. „Při tvorbě filmu jsme si neustále kladli otázku: Kdyby tu s námi Édith ještě byla, jaké poselství by chtěla předat mladším generacím?,“ sdělila Veille.
Není to poprvé, co se zemřelý umělec nečekaně vrátil jako vypravěč. V roce 2022 byl hlas Andyho Warhola vytvořen pomocí umělé inteligence pro dokumentární film The Andy Warhol Diaries od společnosti Netflix. Jeho deníkové záznamy přečetl herec Bill Irwin, a poté je pomocí softwarového programu Resemble s umělou inteligencí přetvořil do Warholova hlasu.
Tento postup se ovšem ukázal jako kontroverzní v případě dokumentárního snímku Roadrunner. Režisér Morgan Neville zde použil softwarem vycvičený na hlas zesnulého kuchaře Anthony Bourdaina k přečtení e-mailu, který poslal Bourdain svému příteli. Diváci viděli problém především v tom, že Bourdain tyto slova pouze napsal, ale nikdy nevyslovil nahlas.
Umělá inteligence se také stále častěji využívá k vytváření zcela originálních vystoupení zpěváků. Jejich hlasy se používají k trénování softwaru umělé inteligence. Samotní umělci proti tomu však často protestují.
V dubnu zpěvák Drake prohlásil, že “tohle je poslední kapka” poté, co byla jeho verze s umělou inteligencí použita ve falešném hudebním vystoupení jiné umělkyně Ice Spice. Ten samý měsíc si na “obsah porušující autorská práva vytvořený pomocí generativní umělé inteligence” stěžovala také společnost Universal Music Group, která ze streamovacích služeb stáhla skladbu, v níž se objevily přesvědčivé verze Drakea a Weeknda vytvořené umělou inteligencí.
Autor: adne, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.