Nové Dillí/Peking – Indie a Čína se po vzájemném úsilí stabilizovat situaci podél sporné hranice dohodly, že na tomto území budou udržovat “klid a mír”. Podle webu Al Jazeera se k tomu zavázali vojenští velitelé obou stran, na hranici totiž narůstalo napětí.
Ministerstva obrany Číny a Indie vydala tento týden identická prohlášení a uvedla, že rozhovory vojenských velitelů, které se konaly o víkendu, přinesly „pozitivní a konstruktivní hloubkovou diskusi zaměřenou na řešení problémů souvisejících s Linií aktuální kontroly v západním sektoru.”
Čtěte také: Lídři Ruska proti Putinově gerontokracii. Dá Kreml šanci nové straně?
Takzvaná Linie aktuální kontroly odděluje území ovládaná Čínou a Indií, a je tak de facto jejich hranicí. Jde o území od Ladaku na západě Indie po indický nejvýchodnější stát Arunáčalpradéš s převážně buddhistickým obyvatelstvem. Arunáčalpradéš si však Čína nárokuje jako svůj celek. Linie proto rozděluje spíše oblasti fyzické kontroly než územní nároky.
V prohlášení ministerstev se uvádí, že se “obě strany dohodly na zachování míru a klidu v pohraničních oblastech.“ Nic ale nenasvědčuje tomu, že by některá ze stran byla ochotna nabídnout ústupky. Indie donedávna tvrdila, že velký počet čínských vojáků na hranicích a jejich agresivní chování je pokusem jednostranně změnit na hranicích status quo.
Oba státy o hranici svedly válku v roce 1962. Přestřelky na území se opakovaly ještě v letech 1967 a 1975, což vedlo k dalším úmrtím. Obě země poté přijaly dohodu o nepoužívání střelných zbraní. Ta se zlomila před třemi lety, kdy v oblasti Ladaku zahynulo 20 indických vojáků a čtyři Číňané. To vedlo k tomu, že každá strana v drsné horské oblasti rozmístila tisíce vojáků podporovaných dělostřelectvem, tanky a stíhačkami.
Autor: mik
Foto: Zhang Meifang
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]