Bagdád – V pondělí irácký parlament se zpožděním schválil rozpočet pro rok 2023 ve výši 152 mld. dolarů. Stalo se tak po měsících sporů o rozdělení příjmů z ropy mezi centrální vládu v Bagdádu a poloautonomní irácký kurdský region na severu země, informuje web The Associated Press. Rozpočet přiděluje kurdskému regionu 12,6 % příjmů a je vnímám jako posílení vlivu Bagdádu v oblasti příjmů z ropy.
Jelikož neexistuje žádný závazný zákon, který by upravoval problematiku příjmů z vývozů ropy a zemního plynu, kurdský region pokračuje ve vývozu na vlastní pěst. Bagdád mezitím trvá na tom, že veškeré exporty by měly procházet skrze státní ropnou společnost SOMO. Následně by kurdský region teprve získával podíl z výdělku.
Čtěte také: Americké kouzlení s dluhovým stropem má několik scénářů, jeden i velmi bizarní
Podle nového rozpočtu kurdský region může samostatně prodávat ropu. Příjmy ale musí ukládat na bankovní účet, který je přístupný státu. Hlasování o rozpočtu trvalo čtyři dny až do pozdních večerních hodin, částečně i kvůli námitkám Kurdské demokratické strany proti ustanovením o přerozdělovacím procesu a s tím souvisejícím modelu řešení sporů.
Se schváleným rozpočtem vláda premiéra Mohammeda Shia al-Sudáního doufá, že se jí podaří bojovat proti chudobě a zajistí ekonomickou stabilitu. Analytici se ale obávají spíše negativnějšího scénáře. Vývoz ropy je hlavním zdrojem Iráku, na příjmech z jejího prodeje státní rozpočet na rok 2023 stojí. „Pokud cena ropy klesne, schodek se zvýší, a to donutí vládu půjčit si peníze. To je riskantní, jelikož by to mohlo vézt k dluhovým problémům,“ uvedl premiérův finanční poradce Mudhar Mohammed Salih.
Autor: domlav
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]