Jeruzalém – Izraelská armáda dokončuje přípravy u hranic s Gazou a chystá se na pozemní invazi, která by měla přijít každým dnem. Zároveň pokračuje bombardování pásma izraelským letectvem. U hraničního přechodu Rafah zemřelo 49 lidí, informovala BBC.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že ve středu navštíví Izrael, aby se informoval o přípravách pozemní invaze izraelské armády do Gazy. Podle mluvčího Bílého domu vyzve Biden Jeruzalém, aby při útoku v Gaze minimalizoval civilní oběti.
Jeho návštěva přichází necelý týden poté, co židovský stát navštívil americký ministr zahraničí Antony Blinken. USA k Izraeli vyslaly už svojí největší letadlovou loď USS Gerald Ford. Do východního Středozemního moře míří také letadlová loď USS Dwight D. Eisenhower.
Z Íránu, který Hamás otevřeně podporuje, se ozvalo další varování. Hrozí, že může dojít k preemptivní operaci proti Izraeli v příštích několika hodinách.
Čtěte také: Biden míří do Izraele. Jak se vyvíjí americká reakce na izraelsko-palestinskou krizi
Pravděpodobně by mělo jít o útok Hizballáhu na izraelsko-libanonské hranici. Vedení izraelské armády si je nebezpečí na severu vědomé, a proto údajně odložilo začátek invaze do Gazy – chce nejprve posílit své pozice u hranic s Libanonem. Izraelská armáda se také obává otevření další fronty na východě na hranicích se Sýrií.
Od začátku války, která začala útokem Hamásu na jih Izraele v sobotu 7. října zahynulo 1300 Izraelců. Kvůli izraelskému bombardování Gazy zemřelo více než 2700 tisíc lidí. Palestinské úřady v Pásmu Gaza v pondělí oznámily, že bombardování poblíž hraničního přechodu Rafah na hranici s Egyptem, který je jedinou únikovou cestou pro civilní obyvatele z tohoto pruhu území, nepřežilo 49 lidí.
Hamás varoval, že v Gaze hrozí humanitární katastrofa. Pod sutinami jsou stále tisíce mrtvol, napsala Al Jazeera. Úřady v Gaze se obávají, co způsobí tlející těla v ulicích. Podle nich dokonce docházejí už i pytle na mrtvoly, uvedl k tomu Channel 4 News.
Mluvčí izraelské armády Richard Hecht však tvrdí, že humanitární krize v Gaze nehrozí. Od brutálního útoku Hamásu uvalil Izrael na pásmo blokádu a přerušil dodávky elektřiny a vody. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě varoval, že se Gazou mohou začít šířit nemoci přenášené vodou, protože tam došla veškerá tekoucí voda.
Nicméně podle Hechta se „Izrael nezavázal zásobovat Hamás elektřinou“. „Lidé, kteří na nás zaútočili, vládnou v Gaze už několik let. Mají elektřinu,“ řekl Hecht pro BBC.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.