Teherán – Íránský parlament schválil legislativu, která má „podporovat kulturu nošení hidžábu a cudnost“. Jedná se o podstatně tvrdší trest pro ženy, které nebudou mít na veřejnosti muslimský šátek, jež je v zemi povinný. Ženy mohou dostat až desetiletý trest, píše list Independent.
Návrh zákona schválilo 152 poslanců íránského parlamentu, jenž má 290 členů. Musí jej ale ještě schválit Rada strážců, duchovní orgán, který slouží jako ústavní dozor. Pokud bude schválen, vstoupí v platnost na předběžné období tří let.
Čtěte také: Proč Peking nechce žoldáky. Čína by potřebovala svoje wagnerovce, nejspíš to ale neklapne
Zaměstnavatelé, jenž po svých pracovnicích nepožadují nošení hidžábu a aktivisté, kteří organizují protesty proti nově schválenému zákonu, by měli být podle nového zákona také potrestáni.
Dříve pro ženy, které neměly hidžáb na veřejnosti, byla možnost udělit trest ve výši 10 dní až 2 měsíce ve vězení, nebo zaplatit pokutu. Současný návrh zákona nařizuje nosit šátek dívkám od věku již sedmi let.
Zákon přišel zhruba rok poté, co byla 16. září 2022 zatčena dvaadvacetiletá Mahsa Amíní kvůli tomu, že na veřejnosti neměla správně nasazený hidžáb. Ve vazbě po zatčení zemřela, což vyvolalo v Íránu obrovské protesty.
Experti z OSN z nové legislativy vyjádřili obavy. Podle nich se jedná o diskriminaci na základě pohlaví skrze právní praktiky, které mají donutit ženy a dívky k absolutnímu podvolení.
Řada žen ale nadále porušuje pravidlo nošení hidžábu, což v létě vedlo k prosazení nové kampaně proti zmíněnému předpisu. Iránská vláda ale považuje legislativu za klíčový pilíř Islámské republiky a z protestů obvinila Západ.
Autor: domlav, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]