Řím – Podle nově navržené legislativy hrozí Italům, kteří v úřední komunikaci používají anglická a jiná cizí slova, pokuta až 100 000 eur. Návrh, který ještě neprošel schvalovacím procesem, předložil člen dolní komory parlamentu Fabio Rampelli, píše server CNN.
Italská pravicová strana Bratři Itálie v čele s premiérkou Giorgiou Melani prosazuje návrh zákona, který má podle serveru Euronews bránit a podporovat italský jazyk a národní identitu. Ačkoli se navržená legislativa vztahuje na všechny cizí jazyky, zaměřuje se především na „anglofonii“ a na používání anglických slov, která „ponižují a umrtvují“ italský jazyk.
Čtěte také: Nová pravice, nebo noví fašisté? Itálie se chystá na vládu Giorgie Meloni
Návrh zákona vyžaduje, aby každý, kdo zastává funkci ve veřejné správě, měl „písemnou a ústní znalost a ovládal italský jazyk“. Zakazuje angličtinu v úřední dokumentaci, včetně „zkratek a názvů“ pracovních pozic ve firmách působících v zemi. Také zahraniční subjekty by musely mít italské jazykové verze všech vnitřních předpisů a pracovních smluv. Na úřadech by se musela používat hlavně italština.
Zákon se obecně týká uplatnění jazyka ve veřejné správě, na školách a univerzitách. Přebírání anglických slov je v Itálii předmětem neustálých diskuzí, přičemž počet anglických výrazů v italštině vzrostl od roku 2000 o 773 %. Návrh nicméně odsoudily i přední italští vědci v oblasti italské lingvistiky a filologie.
Autor: hedr
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.