Jeruzalém – Výbuch v nemocnici v Gaza City za sebou podle tamního ministerstva zdravotnictví zanechal nejméně 500 obětí. Radikální skupina Hamás obvinila Izrael, podle kterého však za explozí stojí zbloudilá střela jiné palestinské militantní skupiny. Událost vyvolala protesty proti Izraeli v několika arabských zemích, informovala agentura AP.
Masivní exploze, která zasáhla nemocnici Al-Ahlí v Gaza City za sebou zanechala nejméně 500 mrtvých. Tvrdí to ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, jež vede hnutí Hamás. Podle něj nese vinu za útok Izrael.
Židovský stát to však odmítá. Podle izraelské armády na nemocnici dopadla zbloudilá raketa Palestinského islámského džihádu (PIJ). Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari tvrdí, že za explozí stojí raketa, kterou tato radikální skupina vystřelila směrem na Izrael ze hřbitova poblíž nemocnice. O pár chvil později se podle něj ozval ze zdravotnického zařízení výbuch, uvedla BBC.
Dále mluvil o leteckých záběrech, jež potvrzují, že k přímému zásahu nedošlo, nýbrž bylo zasaženo pouze parkoviště. Jde tedy podle něj o kampaň proti Izraeli. „Šli tak daleko, že uvádějí větší počet obětí, než opravdu je,“ tvrdí Hagari.
Čtěte také: Horko na izraelsko-libanonské hranici. Zapálit ji může Hizballáh, Írán i židovský stát
Podle PIJ se Izrael “ze všech sil snaží zbavit se zodpovědnosti za brutální masakr”. Že za výbuchem stojí Izrael nasvědčuje podle PIJ to, že izraelská armáda dala v předešlých dnech příkaz k evakuaci zařízení, a že už v minulosti nemocniční komplex bombardovala.
K verzi, že za to může Izrael, ukazuje podle nich také rozsah exploze a úhel jakým bomba na budovu dopadla.
Izrael začal s vyšetřováním události. Z něj vyšlo, že izraelská armáda prý v době exploze nevystřelila žádnou raketou proti Gaze. Izraelský radar zachytil výstřel několika raket z této oblasti krátce před explozí. Také zpravodajské služby zachytily komunikaci mezi militantními skupinami v Gaze, jak hovoří o zbloudilé střele.
Výbuch rakety v nemocnici vyvolal vlnu protestů ve většině arabských zemích a na Západním břehu. Palestinci protestovali ve všech větších městech, včetně Ramalláhu. Protestující házeli kameny na palestinské bezpečnostní složky a na izraelské kontrolní stanoviště. Podle palestinské správy izraelská armáda zabila jednoho Palestince.
Lidé protestovali také v Libanonu, Iráku nebo třeba v Jordánsku. V hlavním městě jordánského království Ammánu demonstrace probíhala před izraelským velvyslanectvím. Tamní král Abdullah II. událost označil za „nechutný masakr proti civilnímu obyvatelstvu zosnovaný Izraelem“.
Před výbuchem v nemocnici Al Ahli v Gaze během izraelského bombardování zahynulo 2778 lidí a další 9700 bylo zraněno podle informací ministerstva zdravotnictví v Gaze. Přibližně dvě třetiny by měly být děti. Úřady se dále domnívají, že pod sutinami by mělo být dalších 1200 lidí.
V Izraeli zemřelo od útoku Hamásu na jih země 7. října více než 1400 lidí. Okolo dalších 200 by mělo být drženo v Gaze jako rukojmí.
Na pozadí tragické události Jordánsko zrušilo plánovaný regionální summit v Ammánu, kterého se měl zúčastnit americký prezident Joe Biden, jordánský král, palestinský prezident Mahmúd Abbás a egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí.
Biden tak ve středu navštíví jen Izrael. Čeká ho jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, a později s celým izraelským válečným kabinetem o plánech pozemního útoku do Gazy. Prezident chce podle Bílého domu také apelovat na to, aby se Izrael při útoku snažil minimalizovat ztráty na civilních obětech.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.