03. 06. 2023, 08:46

Japonci chtějí manželství pro všechny. Premiér varuje před „zásadními společenskými změnami“

Tokyo – Zákaz stejnopohlavních svazků je protiústavní. Tak zněl úterní verdikt okresního soudu v Japonsku, kde zhruba 70 procent obyvatel podporuje manželství homosexuálů. Tamní vláda je tak kvůli právům LGBT komunity opět pod tlakem veřejnosti, píše list The Guardian.

Japonská vláda čelí tlaku občanů. Důvodem je úterní rozhodnutí okresního soudu v japonské Nagoje, podle kterého je tamní zákaz stejnopohlavních svazků protiústavní. Zastánci práv homosexuálů označili toto usnesení za vykročení správným směrem.

Jde celkem o druhý případ, kdy japonský soud rozhodl, že zákaz sňatků homosexuálů je v rozporu s ústavou. Jiné dva soudy naopak došly k závěru, že současná legislativa je v souladu s poválečnou ústavou, podle které je manželství založené na „vzájemném souhlasu obou pohlaví“.

Žalobu v Nagoje podali dva muži, kteří jsou spolu ve vztahu. Soud sice označil zákaz jako protiústavní, nicméně zamítl požadavek na odškodné ve výši 1 milionu jenů pro každého z nich. Muži peníze požadovali kvůli tomu, že jim stát odepřel právo na sňatek.

„Toto rozhodnutí nám pomohlo vyrovnat se s bolestí z loňského rozsudku, podle kterého na zákazu nebylo nic špatného,“ řekla novinářům a podporovatelům právnička páru, Yoko Mizušima.

Mizušima odkazovala na závěr soudu v Ósace, podle kterého není zákaz protiústavní.

Předpokládá se, že nejnovější rozsudek znovu vyvolá diskusi o svazcích osob stejného pohlaví, ačkoli soudy nemají pravomoc donutit vládu k jednání. Rozsudek navíc přišel necelých čtrnáct dní poté, co vláda předložila návrh zákona o právech LGBTQ+, který měl sloužit jako odpověď na kritiku před summitem lídrů G7 v Hirošimě.

Vláda se totiž zavázala před summitem schválit zákon na podporu LGBTQ+ komunity na podporu „porozumění“. Opozice konzervativních členů ve vládnoucí Liberálně-demokratické straně (LDP) ale nakonec donutila vládu předložit den před začátkem tohoto setkání pozměněný a oslabený návrh zákona.

V původním návrhu zákona stálo, že „diskriminace je nepřijatelná“. Současná verze ale obsahuje frázi o „nespravedlivé diskriminaci“, která by neměla být tolerována. Podle aktivistů ztrácí kvůli podobným změnám ve formulacích tato legislativa svůj význam.

Zatímco konzervativci z LDP, kteří se hlásí k „rodinným hodnotám“, nesouhlasí se zrušením zákazu svazků osob stejného pohlaví, veřejné průzkumy ukazují zhruba 70 procentní podporu veřejnosti manželství homosexuálů.

V Japonsku je více než 300 obcí umožňující párům vstoupit do registrovaného partnerství. To pokryje zhruba 65 procent těch, kteří o to stojí. Práva homosexuálů jsou ale i tak omezená.

Partneři po sobě nemohou dědit majetek – například dům, který spolu sdíleli. Dále nemají žádná rodičovská práva na případné děti. Návštěvy v nemocnici jsou například ve většině případů možné pouze se souhlasem zdravotnického personálu.

Předseda vlády Fumio Kišida uvedl, že zákaz sňatků osob stejného pohlaví „není diskriminační“. Jejich legalizace by podle něj „zásadně změnila společnost“ a zpochybnila takzvané tradiční rodinné hodnoty. Premiér svým výrokem pobouřil veřejnost. Byl to přitom sám Kišida, kdo v únoru propustil jednoho z vysoce postavených poradců. Bylo to poté, co řekl, že „by nechtěl žít vedle“ LGBT páru a „nechtěl by se na ně ani dívat“.

Autorka: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]