Niamey – V horizontu tří let by se měl Niger vrátit pod civilní vládu, předeslal samozvaný vůdce státu Abdourahmane Tchiani v televizním projevu. O podmínkách povede junta dialog s regionální organizací ECOWAS, píše server AP.
„Jsem přesvědčen, že v zájmu nás všech budeme spolupracovat, abychom našli cestu z krize,“ prohlásil generál Abdourahmane Tchiani po prvním setkání s regionální delegací ECOWAS. Krizová jednání budou trvat 30 dnů.
Jeden z aktivních účastníků jednání pod podmínkou anonymity poskytl agentuře AP podrobnosti. Tvrdí, že není jasné, jakými kroky chce junta tohoto přechodu zpět k civilní vládě dosáhnout. Dvouhodinové jednání údajně přineslo „jen málo“.
V jeho průběhu pučisté požadovali, aby organizace upustila od svých ekonomických sankcí. Kvůli nim prý nigerské obyvatelstvo trpí. Zatímco chce junta záruky ze strany ECOWASu, sama nehodlá nabídnout “nic na oplátku”. S propuštěním sesazeného prezidenta Bazouma z domácího vězení a jeho návratem k moci totiž nepočítá.
Čtěte také: Kam (do)pluje Čína? Nová síla ve světových oceánech
Podle expertů na Sahel jsou naděje na dohodu takřka mizivé – Tchianiho tříleté ultimátum považují za „bezprecedentní“. Jmenováním loajálních lidí do vysokých úřadů a postupným upevňováním moci se země údajně dostává pod vojenskou vládu.
Hrozba vojenské intervence, kterou společenství ECOWAS pučistům vyhrožuje, tak nijak nepominula. „Dalším krokem bude vojenská konfrontace. Nevíme však, kdy k této konfrontaci dojde, jak bude probíhat a jaké budou její důsledky,“ předpovídá Seidik Abba, specialista na Sahel.
V ulicích hlavního města Niamey mezitím lidé vyjadřují pučistům podporu. Nechávají se verbovat jako bojovníci a dobrovolníci – k náborům dokonce rodiče vodí i své děti. „Pokud Bůh dá, půjdeme všichni,“ glosuje hrozbu konfliktu jeden z podporovatelů junty.
Autor: hope, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]