Astana – Kazachstán zakázal nošení hidžábu, tedy muslimského šátku, ve školách, informuje server Deutsche Welle. Omezení se dotkne studentek i jejich učitelek. Řada žaček už se rozhodla studia zanechat, další protestují v ulicích nebo na sociálních sítích. Islám vyznává téměř 70 % kazašských obyvatel.
Opatření má podle kazašské vlády napomoci k zachování sekularismu a rovnosti všech náboženství. „Zákony naší země zaručují svobodu vyznání. Je podle mě správné nechat toto rozhodnutí na dětech samotných – až vyrostou a utvoří si vlastní pohled na svět,“ řekl prezident Kasym-Žomart Tokajev s tím, že náboženské přesvědčení je ve školách soukromou záležitostí.
Čtěte také: Hidžáby hoří a sny o svobodě jsou palivem. Boj za lepší budoucnost v ulicích Íránu pokračuje
Podle odpůrců zákaz narušuje svobodu svědomí a náboženského vyznání. Žačky proto na protest pálí své učebnice nebo školy rovnou opouští. Například v Atyrauské oblasti na západě Kazachstánu přerušilo studium už 150 dívek.
„Kazašský zákon zaručuje právo na vzdělání. Zákaz nošení hidžábu ale uplatňování tohoto práva zabraňuje. Proč jsou šátky najednou překážkou toho, aby se muslimské dívky zapojily do sekulárního života? Nikdo nezakazuje nošení křesťanského kříže nebo kazašské tubeteiky (tradiční pokrývka hlavy),“ říká Togjan Qojaly ze sociální rady města Almaty. Nové opatření proto podle ní představuje určitou formu segregace.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.