Pchjongjang – Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin by se měli během září sejít v ruském Vladivostoku, aby spolu jednali o možných dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku. Země se k sobě v posledních měsících přibližují, protože je to pro ně v současné chvíli vzájemně výhodné, informovala BBC.
Oba lídři by spolu měli hovořit o dodávkách zbraních, které Rusko nezbytně potřebuje k vedení války na Ukrajině. Země se k sobě navzájem více přibližují od doby, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil Pchjongjang, což byla první zahraniční návštěva v KLDR od začátku koronavirové pandemie.
Podle NYT by za současné situace bylo partnerství pro obě země velmi výhodné. Rusko potřebuje neodkladně zbraně a munici pro vedení války. Naproti tomu Severní Korea od pandemie bojuje s hlubokou humanitární krizí a nedostatkem jídla.
Zároveň by mohla od Moskvy získat know-how, což by vývojově posunulo dopředu severokorejský balistický a jaderný program. Je tedy možné, že půjde o barterový obchod – zbraně a munice za jídlo a peníze. Je také možnost, že partnerství bude strategické s několikaročním výhledem do budoucna.
Čtěte také: Rusko posílá odbojné důchodce do vězení. Trápí je tam nemoci a chybí jim vnoučata
Podle jihokorejský zpravodajských služeb Šojgu při návštěvě KLDR přišel s myšlenkou možného společného námořního cvičení, jehož by se zúčastnilo Rusko, KLDR a Čína. Jejich partnerství by mohlo vytvořit protiváhu proti spojenectví USA, Japonska a Jižní Koreje.
Potenciální partnerství vyvolává u těchto zemí obavy. Spojené státy KLDR varovaly, že nebudou váhat uvalit na asijskou zemi další sankce, bude-li opravdu Rusku posílat zbraně.
Jednání by se mohla uskutečnit v ruském Vladivostoku, kde se lídři Ruska a Severní Koreje setkali už v roce 2019.
Nicméně podle bývalého amerického velvyslance v KLDR Johna Everarda je možné, že k setkání nakonec nedojde. Kim je podle něj příliš paranoidní a bojí se o svou bezpečnost. Tím, že je místo setkání předem známé, nahrává tomu, že ho Kim nakonec zruší. Dohodě mezi zeměmi podle něj taky nenahrává to, že Pchjongjang ví, že Moskva zbraně potřebuje za každou cenu a jejich cenu tedy maximálně navýší. Rusko by zaplatilo vysokou cenu i přes to, že severokorejské zbraně nejsou většinou v dobrém stavu.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]