Pchjongjang – Severní Korea představila vylepšenou ponorku ze 70. let, jež je nyní schopná vystřelit balistické rakety opatřené taktickými jadernými hlavicemi. Podle expertů však ponorka nijak nevylepší severokorejský jaderný potenciál, informovala agentura Reuters.
Severní Korea poprvé představila vylepšenou verzi své ponorky s kapacitou nést taktické jaderné zbraně. Stala se ihned součástí námořní skupiny, která operuje ve Východním moři mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.
Ponorka je pojmenovaná podle severokorejského hrdiny Kim Kun Oka.
Podle severokorejského vůdce Kim Čong Una se stane hlavní zbraní jejich námořnictva. Při slavnostním uvedení ponorky Kim také prohlásil, že KLDR v budoucnu opatří většinu plavidel námořnictva odpalovacími kapacitami pro taktické jaderné zbraně.
Čtěte také: Indie, to jest Bhárat. Bude se nejlidnatější země přejmenovávat?
Ponorka typu Romeo, jež země získala od Číny v 70. letech, je oproti moderním západním ponorkám značně zaostalá. KLDR jich má v arzenálu celkem 20. Přívlastek „jaderná“ v tuto chvíli neznamená, že jde o ponorku s jaderným pohonem, kterou disponují například Spojené státy.
Ponorka nese deset balistických raket a může je odpálit pod vodní hladinou. Informovala o tom agentura Al Jazeera. Nicméně rakety nejsou schopné zasáhnou území Spojených států. Mohou ale ohrozit Jižní Koreu a Japonsko.
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakázala severokorejský jaderný a balistický program. Představení vylepšené ponorky kritizovalo Japonsko i Jižní Korea.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.