Bogota – Zpráva OSN zveřejnila data, která ukazují, že v Kolumbii roste produkce koky a na ní závislý obchod s kokainem. Kolumbijský prezident Gustavo Petro ze špatné situace v zemi viní Spojené státy. Doufá, že jeho nová politika bude proti kartelům úspěšná, informoval web France24.
Kolumbie je největším producentem kokainu na světě. Za ní je Peru a Bolívie.
Plantáže s kokou v Kolumbii loni pokrývaly více než 230 tisíc hektarů půdy, což je meziroční nárůst o 13 procent. Skoro dvě třetiny se pěstují v jižních regionech země na hranici s Ekvádorem a na severu na hranicích s Venezuelou. Většina se nachází na území rezervací, přírodních parků a teritorií vyhrazených pro původní obyvatele.
V závislosti na tom podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu vzrostla ve stejném období také produkce kokainu z 1400 tun na 1738 tun.
Jde o největší vyprodukované množství této drogy od začátku sledování v roce 2001. Většina kolumbijského kokainu směřuje do Spojených států a do Evropy.
Čtěte také: „Spravedlnost si dala načas.“ Po 50 letech Chile nahlíží do své temné minulosti
Data OSN zveřejnila den poté, co kolumbijský prezident Gustavo Petro a jeho mexický protějšek Andrés Manuel López Obrador kritizovali americkou „válku proti drogám“. Podle nich jen prospěla kartelům a neadresovala důležitá témata jako jsou chudoba nebo nezaměstnanost.
„Kolumbie a Mexiko byly největšími obětmi války proti drogám,“ prohlásil prezident Petro.
Plánuje zavést novou protidrogovou politiku, která bude cílit na oslabení kartelů s minimálním vlivem na malé producenty koky. Už dříve vyhlásil amnestii pro pašeráky drog, jež se zřekli kokainového světa. Navrhl také redistribuci zemědělské půdy mezi menší zemědělce, aby ji v takové míře nemohly vlastnit drogové kartely.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.