Kyjev – Íránské bezpilotní letouny kamikadze použité při útocích na ukrajinská města obsahují údajně evropské součástky. Na základě tajného dokumentu, který Kyjev zaslal svým západním spojencům, o tom informuje deník The Guardian.
Kyjev v téměř padesátistránkovém dokumentu tvrdí, že v posledních třech měsících došlo k více než 600 náletům na města s použitím bezpilotních letounů (UAV) obsahujících západní technologie.
Podle materiálu, který získal britský list, v bezpilotním letounu Shahed-131 bylo nalezeno 52 elektrických součástek vyrobených západními společnostmi a 57 součástek v modelu Shahed-136. Ten má dolet dva tisíce kilometrů a rychlost 180 km/hod.
Čtěte také: Zelenskyj ve váhajícím Washingtonu: Bez další pomoci prohrajeme válku!
Mezi původními producenty uvádí pět evropských podniků včetně jedné polské dceřiné společnosti spadající pod britskou nadnárodní společnost.
„Mezi výrobci jsou firmy se sídlem v zemích sankční koalice: Spojených státech, Švýcarsku, Nizozemsku, Německu, Kanadě, Japonsku a Polsku,“ informuje dokument.
Kyjev v tomto materiálu také žádá spojence ze skupiny G7 o rakety dlouhého doletu k útoku na výrobní závody v Rusku, Íránu a Sýrii. Írán údajně již diverzifikoval svou produkci prostřednictvím syrské továrny dodávající komponenty do ruského přístavu Novorossijsk. Výroba bezpilotních letounů se ale přesouvá i do Ruska, do centrální tatarské oblasti Alabuga.
Celní informace podle ukrajinské zprávy ukazují, že „téměř veškerý dovoz do Íránu pochází z Turecka, Indie, Kazachstánu, Uzbekistánu, Vietnamu a Kostariky“.
Bart Groothuis, poslanec Evropského parlamentu, prohlásil, že zpravodajské služby EU se nedostatečně koordinují. Nemohou se proto efektivně vypořádat se zneužitím západních komponentů. „Mnoho evropských zpravodajských služeb se sankcemi ani nezabývá,“ řekl.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]