Kyjev – Kyjevské letiště Boryspil se připravuje na obnovu provozu, informuje server Politico. Ředitel letiště očekává, že toho využijí ukrajinští uprchlíci i zahraniční návštěvníci. Zdůrazňuje i roli letecké dopravy při poválečné obnově Ukrajiny. Boryspil by podle něj mohl odpravit první lety už měsíc po ukončení války.
Největší ukrajinské letiště Boryspil přerušilo provoz po začátku ruské invaze v únoru 2022. Jeho vedení zablokovalo letecké dráhy, shodilo navigační systém a předalo kontrolu vojenským jednotkám. Přitom si ovšem udrželo většinu zaměstnanců, jimž dosud vyplácí dvě třetiny mzdy.
„Nechceme se další rok nebo dva ptát, co budeme dělat po válce. Všechny škody jsme spravili a jsme připravení zahájit akci, co nejdříve to půjde,“ říká generální ředitel Boryspilu Oleksij Dubrevskyj. Opravy letiště, jež na začátku války zasáhly dva ruské útoky, vyšly na 1,8 milionu eur. Další asi tři miliony eur vynaložilo vedení letiště za elektřinu nebo platy zaměstnanců.
Boryspil spolupracuje s několika aerolinkami na vytvoření nových tras, jež Kyjev propojí s dalšími evropskými městy. Soustředí se na místa, kam po začátku invaze uprchli ukrajinští civilisté. Podle Organizace spojených národů (OSN) se totiž chce na Ukrajinu vrátit až šest milionů z nich.
„Očekáváme, že po válce přijede hodně lidí ze zahraničí, aby na vlastní oči viděli hrdinskou zemi, která statečně bránila naše evropské hodnoty,“ doplňuje ředitel letiště Dubrovskyj.
Boryspil podle něj bude také hrát roli při poválečné obnově země. Z celkových třinácti letišť na území Ukrajiny jsou momentálně v dobrém stavu pouze tři – Kyjev, Lvov a Oděsa. Další letiště, například v Chersonu, Mariupolu nebo Dnipru, naopak válka úplně zničila a jejich obnova může trvat až sedm let.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem..