Kodaň – Dánská firma Lego vyrábějící dětské stavební kostky oznámila, že zrušila svůj plánovaný přechod k udržitelnějším materiálům. Důvodem je složitější proces výroby kostek, což má na svědomí větší uhlíkovou stopu, napsal list Guardian.
Dánská firma Lego zastavila svou iniciativu vyrábět své světoznámé kostky z recyklovaných lahví místo z plastů z ropných derivátů. Společnost své rozhodnutí zdůvodnila tím, že přechod na nový výrobní proces by vedl k vyšším uhlíkovým emisím.
Firma vyrobí ročně miliardy Lego kostek. Snaží se, aby své výrobky vyrábělo z udržitelnějších materiálů. A tím snížilo svou uhlíkovou stopu.
V roce 2021 začala financovat výzkum, jehož cílem bylo zajistit přechod výroby k recyklovanému polyethylentereftalátu (PET). Ten měl nahradit plast s názvem akrylonitrilbutadienstyren (ABS), který se vyrábí z ropy. Ten je pro produkci klíčový – téměř 80 % jedné lego kostky se skládá z tohoto plastu. K výrobě 1 kg ABS je třeba použít 2 kg ropy.
Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska
Složitost procesu pro Guardian popsal Tim Brooks, šéf udržitelnosti ve firmě Lego. “Je to jako kdybyste vyráběli jízdní kolo ze dřeva místo oceli,” řekl Brooks. Recyklovaný materiál je podle něj měkčí a vyžaduje více přídavných materiálů, aby se udržela kvalita kostek. To ale znamená větší spotřebu energie při výrobě.
Od doby, co firma spustila výzkum, tak na něm pracovalo více než 150 lidí. Nicméně podle výkonného ředitele Lego Nielse Christiansena se jim nepodařilo najít “zázračný materiál”, z kterého by bylo výhodné kostky vyrábět, a to i přes to, že vyzkoušeli stovky možností.
Nově se firma snaží přetvořit plast z ropného derivátu tím, že do něj přidají více udržitelných a recyklovatelných materiálů. Christiansen řekl, že se zvýší rozpočet pro udržitelný program na 3 miliardy dolarů. Zároveň slíbil, že se přitom nezvýší cena pro zákazníka.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.