New York – Současný nedostatek léků na rakovinu a jiná onemocnění odhaluje zranitelnost amerického farmaceutického průmyslu. Problémem se zabývá Bílý dům i americký Kongres, píše deník New York Times.
Ve Spojených státech, ale i jinde ve světě, čelí tisíce pacientů průtahům s dodávkami léků na život ohrožující onemocnění. Zatímco nemocnice shánějí poslední balení specifické sterilní tekutiny nezbytné pro provádění operací srdce, mnozí pacienti kupují léčiva skrze příděly.
Čtěte také: Nezávislost se rozplývá, i kvůli sankcím. Lukašenka navíc zrazuje jeho zdraví.
Situace si všímají i američtí zákonodárci. Pod taktovkou prezidenta Joe Bidena vznikla expertní skupina, která se má problémem zabývat. USA se dlouhodobě potýkají se závislostí na dodávkách léků z Indie a Číny, přičemž importována je do země více než polovina léčiv.
„Dle mého názoru se jedná o krizi veřejného zdravotnictví,“ pronesla doktorka Amanda Fader, profesorka medicíny na Johns Hopkins School of Medicine. „A to vzhledem k množství lidí a léčiv, které výpadek postihuje,“ dodala. Podle CNN pociťují nedostatek kromě pacientů se srdečními potížemi a rakovinou také někteří alergici a pacienti trpící bipolární poruchou.
Autor: fiš
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]