31. 07. 2023, 10:50

Lepší efektivita práce a méně výpovědí. Čtyřdenní pracovní týden se osvědčil

Boston – Desítky amerických a kanadských společností poslední rok testovaly čtyřdenní pracovní týden. Pilotní projekt neziskové organizace 4 Day Week Global ukázal, že jsou zaměstnanci v práci spokojenější a firmám se navzdory kratšímu pracovnímu týdnu daří plnit vytyčené cíle, píše server The Detroit News.

Celkem 41 firem ze Spojených států a Kanady se minulý rok rozhodlo zavést čtyřdenní pracovní týden. Firmy se zapojily do pilotního projektu neziskové organizace 4 Day Week Global, která kratší pracovní týdny a s nimi spojenou studii koordinovala. 

Výsledky průzkumu ukazují, že zaměstnanci v průměru odpracovali necelých 33 hodin týdně místo původních 38 hodin. A v některých případech se pracovní doba i nadále zkracuje. Snížení počtu hodin ale není důsledkem zvýšené intenzity práce. Lidé nemuseli zrychlit a „nacpat“ pět dní do čtyř. Místo toho se zaměstnavatelé a zaměstnanci snažili fungovat efektivněji. Časová úspora tak spočívá v plánování menšího počtu schůzek, zefektivnění komunikace a méně rozptylování na pracovišti.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: Ukrajinci za první linií ruské obrany a utajované informace o UFO

Zkušenosti pracovníků jsou obecně vysoce pozitivní, zaměstnanci program hodnotili 9 body z 10. Nejvíce si pochvalovali rovnováhu mezi osobním a pracovním životem, někteří na sobě pozorovali i pozitivní změny v oblasti fyzického či duševního zdraví. Téměř třetina zaměstnanců, kteří na začátku uvedli, že vážně uvažují o odchodu, nyní uvedla, že je to méně pravděpodobné.

„Projekt měl nejzásadnější dopad na udržení zaměstnanců. Od zavedení čtyřdenního pracovního týdne jsme viděli jen velmi málo lidí, kteří se rozhodli společnost opustit. Program tak zlepšil naše čtvrtletní výsledky i schopnost plnit cíle,“ řekl Jon Leland, vrchní strategický manažer společnosti Kickstarter. To je nezisková organizace provozující crowdfundingovou platformu. Sídlí v USA a svůj čtyřdenní zahájila týden v roce 2021.

Studie došla k tomu, že výhody čtyřdenního pracovního týdne mohou trvat a do budoucna i sílit, než aby se časem rozplynuly. „Často slýcháme obavy, že neexistuje způsob, jak udržet výsledky našich šestiměsíčních testů, protože novinka se nakonec musí opotřebovat. Po roce ale vidíme, že přínosy stále rostou,“ uvedl Dale Whelehan, generální ředitel společnost 4 Day Week Global. Dodal, že tyto výsledky jsou slibné pro budoucí udržitelnost modelu. Žádná ze společností, které kratší pracovní týden testovaly, se prý nehodlá vrátit k tradičnímu pracovnímu týdnu.

Společnost 4 Day Week Global v některých případech zaznamenala i nárůst případů vyhoření a pokles spokojenosti s prací. Vedoucí výzkumnice Juliet Schor, profesorka z Boston College, ale tvrdí, že i tyto výsledky jsou v porovnání stále příznivější než před spuštěním pilotního projektu. Míra spokojenosti s prací totiž zůstala obecně vyšší než před zavedením čtyřdenního týdne. Podle Schor tato data naznačují, že „životní spokojenost tkví spíše v celkové pohodě jednotlivců než v úrovni spokojenosti v práci“.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]