12. 08. 2023, 08:17

Léto na severu? Klimatické změny možná promění podobu dovolených

Řím – Vlny veder jsou v Evropě čím dál častější. Jižní země se kromě horka potýkají i s požáry, což ovlivňuje cestovní ruch. Někteří turisté kvůli extrémnímu počasí ruší své pobyty v Řecku nebo v Itálii. A Francouzi začínají v létě navštěvovat chladnější země, píše web Euronews.

Cestovní ruch se významně odráží na evropském hrubém domácím produktu. Klimatické změny ale možná promění letní dovolené. Oblíbené destinace se totiž v posledních letech potýkají s extrémními vedry a požáry.

Na Rhodosu letos zaznamenali zrušení tisíců rezervací. Důvodem byly lesní požáry, které ostrov sužovaly. A i když na Sicílii byly požáry méně rozšířené, ani italskému ostrovu se stornování dovolených nevyhnulo.

Řecko a Itálie přitom patří mezi evropské země, jejichž ekonomiky jsou na cestovním ruchu obzvláště závislé. Dokonce i studie Evropské komise potvrdila, že rozdíl mezi sever a jihem je, co se poptávky po dovolených týče, znatelný.

Jean-Pierre Mas, prezident francouzské asociace cestovních kanceláří Entreprises de Voyage, tvrdí, že dovolenkové destinace se budou v průběhu let měnit: „Nedojde k žádnému dramatickému poklesu dovolených. Místo toho ale dojde k postupným změnám.“

Francouzi, kteří se letos v létě potýkali s extrémním horkem, budou podle Masa vyhledávat spíše severní oblasti, kde bude menší teplo. Atraktivními destinacemi tak pro Francouze budou oblasti na severu Francie a Evropy.

Právě z toho důvodu se mnoho Francouzů vydává na Mauricius, kde je v červenci a v srpnu zima. Mezi Francouzi jde o devátou nejvyhledávanější destinaci. „To ale neznamená, že se v zemích jako je Řecko, Španělsko nebo Itálie zhroutí cestovní ruch. Sezóna akorát nebude omezená pouze na červenec a srpen, ale protáhne se do jara a podzimu,“ řekl Mas pro server Euronews.

Evropa je podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) stále nejnavštěvovanějším regionem na světě. V roce 2020 kontinent vytvářel 41 procent celosvětového příjmu z cestovního ruchu a registroval 51 procent všech mezinárodních příjezdů – celkově šlo o 582 milionů turistů.

Kontroverzní tweet pohoršil Itálii

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach nedávno sdílel na svém twitterovém profilu příspěvek, ve kterém popsal situaci v Toskánsku, kde byl na dovolené. „Vlna veder je tu ohromná,“ napsal Lauterbach. „Pokud to bude tímto způsobem pokračovat, nebudou mít tyto prázdninové destinace dlouhodobě žádnou budoucnost. Klimatické změny ničí jižní Evropu. Toto je konec jedné éry.“  

Lauterbach se ve svém tweetu odkazoval na evropskou mapu počasí vytvořenou Helmholtzovým střediskem pro výzkum životního prostředí. Příspěvek však nezůstal bez reakcí.

Italská ministryně cestovního ruchu Daniela Santanchè odpověděla velmi rychle. „Chtěla bych poděkovat německému ministrovi zdravotnictví za to, že si pro svou dovolenou vybral Itálii, která byla vždy oblíbenou dovolenkovou destinací jeho krajanů. Jsme si jisti, že Němci pobyty v Itálii ocení i nadále,“ uvedla Santanchè s tím, že Itálie si je vědoma klimatických změn, které se netýkají jen jižní Evropy, ale celé planety.

Giuseppe Ciminnisi, prezident Italské federace cestovního ruchu, byl ještě sebevědomější: „Cestovní ruch se jistě změnil ve jménu větší udržitelnosti, ale jako podniky zabývající se cestovním ruchem ujišťujeme ministra Karla Lauterbacha, že pokud by chtěl cestovat ještě více na jih, například na Sicílii, do Apulie nebo do Kalábrie, bude náročné najít místo i v těchto vedrech.“

Podle Ciminnisiho neznamenají extrémní horka konec dovolených v jižních oblastech. „Klimatické změny nezabrání lidem v tom, aby jeli k moři, do hor nebo k jezeru, poznávat města, která jsou světovým dědictvím, nebo aby objevovali nová místa a zkoušeli jídlo, které jinde není dostupné,“ řekl Ciminnisi pro Euronews.

Španělsku, Řecku i Itálii se v tomto létě daří

Jean-Pierre Mas potvrdil, že země, ve kterých je v létě horko, jsou stále v kurzu. „Francouzi si letos vybírali nejvíce Řecko, pak Španělsko a Tunisko. Zájem je i o Antily,“ konstatoval pro Euronews. Dodal však, že se evropští rekreanti začínají pomalu, ale jistě, zaměřovat i na jiné země.

Návštěvnost Skandinávie roste, stejně jako zájem o severní části Francie jako například Hauts de France, což je region u hranic s Belgií. Stejně tak se zvedá i poptávka po Alsasku. Nelze však říci, že by lidé obecně upřednostňovali sever oproti jihu.

Změny v cestování budou podle expertů postupné, nikoliv prudké. Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu ze zemí jako je Španělsko, Řecko či Tunisko by se nicméně měli připravit na to, že počet návštěvníků bude v červenci a srpnu nižší, zatímco v červnu a v září se zájem o tyto destinace zvýší.

Existuje však ještě jeden velmi jednoduchý důvod, proč se jihoevropský turistický průmysl současným děním tolik neznepokojuje. Většina lidí si totiž dovolené plánuje dlouho dopředu.

„Myslím, že pro destinace jako Španělsko, Řecko a Itálie je situace příznivá. Navzdory všemu by tyto země měly mít relativně dobré léto. A důvod? Rezervace na letní sezónu se totiž provádějí v první polovině roku,“ řekl Olivier Ponti z poradenské společnosti Forward Keys pro Euronews. 

Aktuální vedra a dění tak ovlivňují spíše last minute rezervace, těch je ale menšina. „Myslím si, že cestovním kancelářím a průvodcům by se mělo v létě dařit. V nejvíce postižených oblastech, tím myslím místa jako Rhodos nebo Sicílie, bude situace samozřejmě složitější, protože tam jsou skutečně masivní vlny rušení rezervací. Jednoduše proto, že za současných okolností není možné mít příjemnou letní dovolenou,“ doplnil Ponti.

Vedle last minute rezervací může extrémní počasí ovlivnit především dovolené v následujících letech. Šance, že by byla léta méně parná, je totiž prakticky mizivá. „Obecně se musíme připravit na to, že bude ještě větší teplo a sucho,“ uvedl klimatický expert Hans-Martin Füssel z Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v Kodani.

Podle něj je navíc ve městech na jihu takové vedro, že sami jejich obyvatelé utíkají k pobřeží nebo si dávají siestu. „Horko v Evropě navíc trvá mnohem déle. Vlna veder nekončí po jednom, dvou nebo třech dnech,“ dodal.

Američané těží z výhodného kurzu

Podle Evropské komise pro cestovní ruch (ETC) – nevládní organizace, která celosvětově propaguje Evropu jako cestovní destinaci – se evropskému cestovní trhu daří čím dál víc. Pokud jde o počet cestujících, kteří přijíždějí do Evropy, jejich počet dosáhl tento rok již 95 procent z celkového počtu v roce 2019.

Vysoká spotřebitelská poptávka se drží i přes stále přítomnou inflaci a rostoucí cestovní náklady. Mohou za to i rekreanti ze Spojených států, kteří těží z výhodného kurzu. Zvláště velký nárůst turistů z USA zaznamenává podle údajů ETC Portugalsko, Turecko a Černá Hora.

Obecně platí, že pozornost turistů se upíná k zemím, které mají nabízet dobrý poměr kvality a ceny. Údaje Evropské komise pro cestovní ruch do května 2023 včetně ukazují, že z nižších nákladů na dovolenou těží zejména Srbsko, Bulharsko, Černá Hora a Turecko.

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]