Tallahassee – Občané cizích států si dům na Floridě momentálně nekoupí. Tresty za porušení zákona jsou navíc přísnější pro Číňany, kteří se ve státě necítí komfortně. Americká unie občanských svobod zákon sice napadla, státem se i tak rozléhá zmatek, popisuje list The Guardian.
Obyvatelka floridského Fort Lauderdale, Yulin Wu, si začátkem roku dělala starosti. Tamní vláda totiž navrhovala zákon, který by měl některým Číňanům a právním subjektům zakazovat koupě nemovitostí. Wu o návrhu slyšela na čínských sociálních sítích.
Spolupracovníci jí ale řekli, ať se nestrachuje a odsouhlasení návrhu označili za nemožné. „Nevěřili, že by tento typ zákona prošel,“ řekla pro list The Guardian Wu, 27letá právnička z čínské provincie Če-ťiang.
Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis ale začátkem května zákon podepsal. Opatření zakazuje lidem nebo subjektům z různých „zemí, které vzbuzují obavy“ – včetně Číny, Kuby, Severní Koreje a Ruska – téměř veškeré vlastnictví majetku.
Občané těchto zemí si tak podle nového zákona nesmějí na Floridě kupovat nemovitosti. Existují však výjimky. Například jednotlivci, kteří jsou držiteli neturistického víza nebo jim byl udělen azyl, si mohou koupit rezidenci. Svou rozlohou však nesmí přesahovat 0,8 hektaru a musí být alespoň osm kilometrů vzdálená od vojenské základny nebo „kritické infrastruktury“.
Floridský zákon se nevztahuje na občany Spojených států nebo na držitele zelené karty, což jsou osoby, které mají ve Spojených státech legálně trvalé bydliště a právo tam pracovat.
„Nechápu, proč tento zákon prošel. Rozhodně to změnilo mé vnímaní Floridy a Spojených států. Nejsem tu vítána,“ řekla Wu pro The Guardian. Podobné pocity mají i jiní čínští obyvatelé USA, protože zákony zakazující cizincům – většinou Číňanům – nákupy nemovitostí se rozšiřují po celých Spojených státech.
Vláda může nemovitost zabavit
Podle advokátní skupiny APA Justice už 33 států navrhlo nebo uzákonilo podobné regulace vlastnictví nemovitostí lidmi specifického národního původu. Někteří zákonodárci definovali opatření tak, aby se nevztahovala na držitele zelených karet, tedy osoby s trvalým pobytem na území USA. Mnoho čínských obyvatel ve Spojených státech je znepokojeno.
Wu je prvním členem rodiny, který dodělal vysokou školu. S Guardianem mluvila přes telefon, když navštěvovala New York. Nyní přemýšlí o tom, že se do něj přestěhuje. Okouzlená americkými seriály z právního prostředí se rozhodla stát se právničkou. Nakonec vystudovala práva a finance na Vanderbiltově univerzitě v Tennessee.
Před pouhými dvěma lety se Wu usadila na Floridě, složila advokátní zkoušku a našla si práci. Těsně před schválením floridského zákona koupila městský dům jako investiční nemovitost. Nyní se bojí, že ho bude muset prodat. Městský dům se totiž nachází v blízkosti letiště a ona si není jistá, zda je taková oblast povolená.
Půda každého, kdo koupí nebo prodá nemovitost v rozporu se zákonem, může být zabavena vládou. I když se zákon zaměřuje na lidi z více zemí, Číňanům ukládá přísnější tresty. Při jakékoli transakci zahrnující „čínskou stranu“ hrozí kupci pět let vězení a pokuta 5 tisíc dolarů. Prodejce by pak riskoval tisíc dolarů a až roční trest.
Kontroverzní zákon čelí žalobám
Gabriel Chin, profesor práv na Kalifornské univerzitě v Davisu, uvedl, že tento nejnovější trend navazuje na dlouhou historii takzvaných „alien land laws“, což byly zákony, které zakazovaly cizincům kupovat půdu.
Mnoho federálních a státních zákonů kdysi používalo frázi „cizinci nezpůsobilí k občanství“. To byl eufemismus odkazující na Asiaty, kteří měli právo zůstat v zemi, ale měli zakázáno stát se občany, protože nebyli bílí. Tato praxe trvala až do reformy v roce 1952. Například ústava státu Oregon z roku 1859 chránila „bílé cizince“, kteří si přáli získat majetek, ale zakazovala jakékoli „Číňany“.
Floridský „alien land law“ platil až do roku 2018. Byla posledním státem, který ho zrušil. „Na Floridě to trvalo velmi dlouho,“ řekl Chin pro The Guardian.
„Upozornili jsme na to floridské zákonodárce v roce 2001, ale byl to velmi ošemetný problém, protože ustanovení o ‚nezpůsobilých cizincích’ bylo zakotvené ve floridské ústavě,“ popsal profesor, který své studenty vede k tomu, aby se o podobné zákony zajímali a rušili je.
K novému zákonu pak dodal: „Jedna věc by byla, kdyby Florida zajistila, aby mohli půdu vlastnit pouze občané. Ale to, že si vybírají mezi ‚vhodnými’ a ‚nevhodnými’ je problematické.“ Chin nicméně věří, že zákon bude prohlášen za neplatný kvůli zásadám rovné ochrany státu.
Americká unie občanských svobod už navíc podala žalobu proti floridskému návrhu. Tvrdí, že zákon porušuje klauzuli o rovné ochraně federální ústavy a zákon o spravedlivém bydlení. Podle unie se navíc v důsledku zákona mohou občané USA – kteří by mohli být mylně považováni za cizince – setkat s diskriminací. K soudnímu sporu se nedávno připojilo i americké ministerstvo spravedlnosti.
Ministerstvo spravedlnosti „lustrovalo“ čínské akademiky
V úterý 18. července došlo v Tallahassee k soudnímu jednání, během kterého soudce zvažoval zablokování kontroverzního zákona. Při té příležitosti se američtí Číňané rozhodli vyjádřit své obavy a vyšli demonstrovat. Na Floridu přijeli lidé z různých koutů USA.
Čeng-fej Kuan, profesor na Floridské univerzitě, patří mezi organizátory protestů proti novému zákonu. V roce 2006 emigroval do USA, protože věřil, že „Amerika byla majákem světa, tolik lidí chtělo přijít. A teď se tento maják zhroutil“. Kuan i Wu vnímají opatření na Floridě jako jeden z rysů čínsko-amerického konfliktu společně s obchodní válkou, obviněními z šíření covidu a násilnými útoky na Asiaty.
Podle Kuana byli on i jeho čínští kolegové negativně ovlivněni rétorikou bojující proti Číně. Profesor uvedl, že dalším problémem byla i diskriminační iniciativa amerického ministerstva spravedlnosti s názvem „Čínská iniciativa“. Tento federální program, zastavený minulý rok, vyšetřoval výzkumníky s teorií, že špióni z neobvyklých míst sdílejí cenné informace s Pekingem.
Zatímco podobné programy a DeSantisův zákon předpokládají, že etnicita znamená i loajalitu vůči jiné zemi, nestranný washingtonský think tank Pew Research Center došel k jiným závěrům. Nedávno zveřejnil studii, která ukazuje, že více než třetina etnických Číňanů ve Spojených státech má negativní názory na Čínu. A čím déle žijí ve Spojených státech, tím je pravděpodobnější, že budou mít vůči Číně takové postoje.
Podle sčítání lidu z roku 2020 žije v USA asi 5,4 milionu čínských Američanů. Většina z nich se narodila v zahraničí, ale získala americké občanství.
Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]