31. 10. 2023, 08:34

Nejen dekorace na Halloween, ale také superpotravina. Dýně rostou i tam, kde se ostatní zelenině nedaří

Dháka – Klimatické změny ovlivňují sklizně po celém světě. Ukazuje se však, že dýně jsou vůči suchu a nepříznivým podmínkám odolné. Tato na pěstování nenáročná zelenina by tak mohla do budoucna řešit hned několik problémů – od podvýživy až po nezaměstnanost, píše BBC.

Na podzim se v obchodech objevují dýně. Internet se hemží recepty na polévky či koláče, západní svět zeleninu využívá i jako dekoraci spojenou s Halloweenem. Teď se však ukazuje, že by se dýně mohly stát superpostavinou budoucnosti. Jsou totiž bohaté na nejrůznější živiny. Hlavní potenciál dýní ale tkví v tom, že jsou odolné vůči suchu a je poměrně snadné je pěstovat. 

Klimatické změny, horko a sucho v posledních letech ovlivňují sklizně a zemědělství. Například v Bangladéši se po záplavách způsobených klimatickými změnami začaly tvořit malé pouště. Usazeniny obsahují vysoce toxické prvky z tamních, znečištěných, řek, a půda je tak neúrodná. I přes všechny překážky se ale dýním na pouštích daří. Zároveň pomáhají v regionu řešit nedostatek potravin stejně jako nezaměstnanost a podvýživu.

Čtěte také: Necháme Ukrajinu kousnout z našeho koláče? Spor o obilí je první náznakem její trnité cesty do EU

Tradičí podzimní zeleninou se teď proto zabývá hned několik vědců po celé zemi. Například odborníci z univerzity Selcuk v Turecku se snaží vyvinout nové odrůdy dýní, které by byly ještě odolnější vůči suchu. Dýně se ale zkoumají i v Egyptě, Spojených arabských emirátech nebo Ugandě. Tam například zjistili, že tykve se nejen dobře hodí pro pěstování v oblastech s nedostatkem vody, ale mohou být i prospěšné pro půdu, ve které rostou.

A protože jsou dýně nabité vitamíny a živinami, jsou ideální plodinou pro oblasti, ve kterých je těžké sehnat výživné potraviny. „Dýně jsou důležitým zdrojem základních vitamínů, minerálů a tuků, zejména v rozvojových zemích,“ řekla pro BBC Sarah Hind, odborná asistentka na katedře rostlinných věd na University of Illinois Urbana-Champaign ve Spojených státech.

Dýně by tak mohly změnit život lidem z oblastí s nedostatkem potravin. Čtyři pilíře potravinové bezpečnosti stanovené Organizací pro výživu a zemědělství OSN nabízejí rámec pro identifikaci slibných potravin budoucnosti – přístupnost, dostupnost, využití a stabilita – a dýně splňuje všechny body. Tato zelenina tak znamená velkou naději pro zemědělce i regiony, které bojují s nedostatkem potravin.

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]