07. 11. 2023, 11:09

Nejsilnější polární záře za posledních dvacet let. Zima jich nabídne ještě několik

Praha – Na mnoha místech v Česku byla k vidění polární záře. Obloha v růžové i zelené barvě se rozsvítila během noci z neděle na pondělí až na jižní Moravě. Vědci ji navíc označují za jednu z nejsilnějších.

Polární záře v posledních dnech rozjasnila oblohu na mnoha místech Evropy, přestože je tento úkaz typický pro oblasti za polárním kruhem. Nejčastěji jej lze spatřit na místech, kde na Zemi dopadá ze Slunce mnoho částic, tradičně tedy na severu Skandinávie, na Islandu a na severu Kanady.

O víkendu se ale mohli polární září kochat také obyvatelé daleko jižnějších oblastí, mimo jiné v České republice. „V tradičních lokacích bude polární záře velkolepá, ale bude pozorovatelná i v jižnějších oblastech, než je běžné,“ řekla Katie Herlingshaw, pracovnice Univerzitního centra na Špicberkách.

Čtěte také: Čistější lodní palivo, El Niño, erupce i česká anomálie. To vše ovlivnilo nečekaný růst teplot

Vědci z Arktické univerzity v Tromso v Norsku, pro britský list Guardian sdělili, že se jedná o nejsilnější aktivitu za posledních dvacet let. Důvodem tak výrazné severní polární záře, známé také pod latinským názvem Aurora Borealis, je silná sluneční aktivita, způsobená blížícím se solárním maximem. Během něj je Slunce nejaktivnější a vzniká nejvíce slunečních skvrn. Sílu letošní polární záře ještě umocňuje fakt, že poslední solární maximum v roce 2019, bylo nejslabší za sto let. Na začátku příštího roku Slunce navíc ukončí svůj jedenáctiletý cyklus.

“Viditelnost polární záře nelze předvídat, o jejím vzniku rozhoduje momentální polarita slunečního větru”, konstatovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na síti X. Tento rok bychom se však pravděpodobně měli dočkat ještě několika úkazů.

Autorka: anet, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]