Brasília – Na začátku listopadu v západní Brazílii propukl požár, nyní překonává rekord v počtu ohnisek. Po krátkém dešti se situace opět zhoršila. „V souvislosti se změnou klimatu a důsledky jevu El Niño zažíváme velmi neobvyklý listopad,“ řekl expert agentuře Reuters.
Na začátku listopadu vznikl požár v Pantanalu, největším mokřadu na světě. Oblast, známá svou unikátní faunou a flórou, bývala také častou turistickou destinací. V roce 2020 ji však poznamenal obrovský lesní požár. „Velká část území, které hořelo v roce 2020, hoří znovu. Jedná se o plochy, které se teprve začaly přirozeně regenerovat,“ komentoval situaci Vinicius Silgueiro, koordinátor z brazilského institutu Centro de Vida.
Jen během prvních dvou listopadových týdnů požár zničil přes 770 tisíc hektarů tropického mokřadu. Brazilský Národní institut pro kosmický výzkum odhalil během té doby v Pantanalu přes 3300 ohnisek. Tím vznikl nový rekord, informovala agentura AP.
Čtěte také: Čistější lodní palivo, El Niño, erupce i česká anomálie. To vše ovlivnilo nečekaný růst teplot
V ohrožení není jen mokřad samotný, ale také jeho obyvatelé. Vzhledem k nebývalému suchu hynou například kajmani. Dalším zvířatům hrozí smrt v plamenech či udušením. V ohni jim navíc mizí potrava, kterou jim tak musí zajišťovat dobrovolníci. „Říkáme tomu šedý hlad – když oheň spálí veškerou vegetaci a v oblasti nezůstanou žádné přirozené zdroje potravy pro zvířata, která plameny přežijí,“ vysvětluje Jennifer Larreia, vedoucí skupiny na záchranu zvířat E o Bicho, pro CBS News.
A dangerous heat wave is sweeping across large swathes of Brazil, with wildfires burning widely in the Pantanal biome — the world's biggest tropical wetlands: pic.twitter.com/92WkzmLrGC
— DW News (@dwnews) November 21, 2023
Autorka: anet, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]