Politika

26. 11. 2024, 15:52

Němečtí Zelení hradili z veřejných peněz proti-jadernou studii, tvrdí švýcarská investigativa

Německý Úřad pro ochranu životního prostředí si pod vedením Zelených měl objednat účelovou studii označující jadernou energii jako „neudržitelnou“. Píše o tom švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Svá zjištění zakládá deník na dokumentech vyšetřovacího výboru německého Spolkového sněmu.

Studie byla pro úřad vypracována v kontextu německých debat o proměnách energetického mixu po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Přímo dle jejího textu ale nebylo jejím cílem jen přispět do německé debaty, ale ovlivnit i „mezinárodní diskurz“ a to „především v zemích, které mají silné plány na rozšíření svých jaderných kapacit“.

„Těžba uranu může být špinavou záležitostí a v některých případech se při ní uvolňuje velké množství oxidu uhličitého. Studie byla proto ve veřejném zájmu,“ uvádí Morten Freidel z NZZ. Problémem však podle švýcarských novin má být předpojatost studie.

Dle NZZ měl Úřad už dávno před zadáním studie operovat s předpokladem, že „jaderná energie není udržitelná a nezachrání klima“. Úřad pro ochranu životního prostředí se nařčení brání s tím, že toto tvrzení se nevztahovalo k obsahu samotné studie, ale k obecné úrovni znalostí úřadu.

Jedinou organizací, která se přihlásila do konkurzu na vypracování studie, byl Öko-Institut vzešly z německého protijaderného hnutí v 70. letech 20. století.

Studie stála úřad 250 tisíc Euro (necelých 6,5 milionu korun).

Autor: mas | Foto: Shutterstock