Káthmándú – Po Indii se Nepál připojuje ke skupině asijských zemí, které plošně zakazují používání sociální sítě TikTok. Ministryně pro komunikaci a informační technologie, Rekha Sharma, dle Al Jazeery uvedla, že rozhodnutí padlo na zasedání v pondělí. Opozice a aktivisté varují před nástupem cenzury.
Nepálské úřady informovaly, že požádají provozovatele telekomunikačních sítí, aby zakázali přístup k sociální sítí TikTok. Své rozhodnutí zdůvodnily nedostatečným dohledem aplikace nad škodlivým obsahem, což dále „narušuje společenskou harmonii a ohrožuje rodinné struktury a mezilidské vztahy“. Konkrétní důvod ministryně nesdělila.
„Nepál směřuje ke vzniku kontrolované společnosti,“ vyjádřil dle The New York Times své obavy zakladatel Svobodného fóra Taranath Dahal. Opoziční politik a bývalý ministr zahraničí Pradeep Gyawali z Komunistické strany Nepálu řekl: „Na jiných sociálních sítích najdeme také mnoho nežádoucího obsahu. Musí přijít regule, nikoli zákazy.“
Sociální síť vlastní firma ByteDance, čínská společnost, u níž se spekuluje o napojení na čínskou vládu. TikTok má po světě přes miliardu uživatelů. Popularita sítě vzrostla, nejen v Nepálu, během pandemie.
TikTok se setkává s regulacemi po celém světě. Evropská unie a mnoho jejích členských států zakázaly používání této sítě u vládních činitelů a státních zaměstnanců, podobně učinila i Kanada a USA. Kompletně je aplikace nepřístupná v Senegalu, Somálsku, Íránu, Jordánsku, Indii, Arménii, Ázerbájdžánu, Afghánistánu, Kyrgyzstánu a Tchaj-wanu. Další země již dříve zákaz zavedly a následně zrušily, případně regulují její používání.
Autor: anet, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.