Amazonie – Za loňský rok byla vykácena plocha deštného pralesa o rozloze Švýcarska. Tento fakt podle deníku The Guardian naznačuje, že závazek světových lídrů zastavit a zvrátit odlesňování do roku 2030 selhává.
Jedním z klíčových momentů zasedání COP26 o klimatu v roce 2021 byl podpis více než stovky světových lídrů pod deklarací z Glasgow o lesích, v níž se zavázali společně pracovat na „zastavení a zvrácení úbytku lesů a degradace půdy do roku 2030“. Nová analýza organizace Global Forest Watch ale ukazuje, že tento cíl nebyl dodržen.
Čtěte také: „Je po všem.“ Bolsonaro uznal prohru, pro Lulu ale začíná boj o polovinu Brazílie
V roce 2022 se každou minutu ztratilo přibližně 11 fotbalových hřišť lesa, přičemž v ničení dominovala Brazílie. Podle nových údajů, které shromáždila Marylandská univerzita, ztratily tropy v roce 2022 dokonce o 10 % více primárních deštných pralesů než v roce 2021. Tím se uvolnilo množství oxidu uhličitého odpovídající ročním emisím fosilních paliv v Indii.
„Naše analýza ukazuje, že globální odlesňování v roce 2022 bylo o více než 1 milion hektarů nad úrovní potřebnou k dosažení nulového odlesňování do roku 2030,“ uvedl Rod Taylor z Institutu světových zdrojů (WRI), který vede Global Forest Watch.
Úbytek tropických primárních (starých) lesů je přitom obzvláště kritický pro globální oteplování a biologickou rozmanitost. Kácením nebo vypalováním těchto lesů se totiž uložený uhlík uvolňuje do atmosféry, což zvyšuje teploty na celém světě.
Pozitivní zprávou ovšem je, že míra odlesňování pralesů v Indonésii a Malajsii se dostala na rekordně nízkou úroveň. Údaje za rok 2022 zahrnují poslední rok prezidentství Jaira Bolsonara v Brazílii, během něhož byly vykáceny obrovské plochy Amazonie. Jeho nástupce Luiz Inácio Lula da Silva ale slíbil, že s odlesňováním skoncuje.
Autor: hedr
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]