Niamey – V případě napadení Nigeru mohou v zemi zasáhnout armády Mali a Burkiny Faso, informuje agentura AFP. S tamními ministry zahraničí se na tom dohodl generál Abdourahamane Tiani, který stojí v čele Nigeru od vojenského převratu na konci července.
Tiani nahradil demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, kterého junta sesadila. Po propuštění prezidenta ze zajetí a uklidnění situace v zemi volá řada západních spojenců. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) navíc před týdnem pohrozilo Nigeru vojenským zásahem, ačkoliv ho považuje za poslední možný krok.
Sesazený prezident Bazoum dál zůstává v zajetí. Pučisté zvažují, že ho postaví před soud kvůli údajné vlastizradě. Dříve se také objevily zprávy, že Bazoum a jeho rodina nemají dostatek potravin.
Čtěte také: Letadla na odpis nyní hasí Evropu. Jak sílící požáry dokážou změnit byznys plán
„Pokud se nás někdo odváží napadnout, nebude to žádná procházka růžovým sadem,“ prohlásil generál Tiani. Stejně vnímají krok ECOWASu pučisté z Burkiny Faso a Mali, podle nichž by jakékoliv použití síly v Nigeru znamenalo „vyhlášení války“.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.