Řím – Italský ostrov Lampedusa, který se v roce 2015 stal jedním ze symbolů migrační krize, se opět potýká s náporem běženců. Stojí za tím hospodářské potíže Tuniska, ale také sílící aktivity pašeráků, kteří na tom vydělávají, informovaly agentura AP a server BBC.
Na maličkatém italském ostrově Lampedusa, který se nachází blíž k severoafrickému pobřeží než k Itálii, se v současné době nachází kolem 12 tisíc migrantů. Ostrov má přitom pouze 5 tisíc obyvatel.
Běženci pocházejí převážně z Pobřeží Slonoviny, Guineje, Kamerunu, Burkiny Faso, Mali nebo Tuniska. Ostrov slouží jako výchozí bod většiny migrantů na cestě do Evropy.
Podle odborníků na migraci za velkým nápor migrantů stojí bouře Daniel, která v minulém týdnu zužovala Středozemní moře. Pašeráky donutila přesunout plánované cesty přes moře o několik dnů. Kvůli tomu se nahromadil větší počet migrantů, kteří touží dostat se do Evropy.
Svou roli hraje také konec léta. Pro mnohé je to poslední možnost vydat se na cestu před podzimním a zimním obdobím, jež přináší horší počasí a vysoké vlny.
Špatná ekonomická situace v Tunisku – vysoká inflace a nezaměstnanost – mohou za to, že tolik lidí, jak Tunisanů, tak cizinců, se rozhodlo zemi opustit s vidinou lepšího života.
Ostrov Lampedusa o víkendu navštívila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Přiznala, že se jedná o evropská problém, který také vyžaduje evropské řešení.
Čtěte také: Vliv Ankary roste. Úspěšně manévruje, nezapomíná ale na staré spojence
Na ostrově se setkala s italskou premiérkou Giorgiou Meloni, podle které se Itálie ocitá pod neudržitelným tlakem. Ta vyzvala Evropskou unii, aby rychle pomohla s řešením problému. Během tiskové konference zároveň poděkovala obyvatelům ostrova za jejich ochotu imigrantům pomáhat a zavázala se, že urychlí jejich přesun z ostrova. Důležité podle ní bude také implementovat efektivní opatření proti pašerákům, kteří migrační krizi přiživují. Za jedno místo v bárce migranti podle agentury AP platí 500 až 1600 dolarů.
Italská premiérka opakovaně vyzvala EU, aby sáhla k námořní blokádě Středozemního moře a zabránila tak nelegální migraci. Italský ministr vnitra údajně o této možnosti hovořil také se svými protějšky z Francie, Itálie a Španělska.
Evropská unie a Itálie dávaly velké naděje do dohody s Tuniskem, která by měla pomoci omezit nelegální migraci do Evropy. EU 16. července s Tuniskem podepsala memorandum. Zavázala se dát na ochranu vnějších hranic 105 milionů eur a financovat projekty přímo v severoafrické zemi zaměřené na snížení nelegální migrace a stabilizaci tamní ekonomiky.
Experti ale varují, že ani s touto podporou Tunisko zřejmě nezvládne tak silný nápor migrantů úplně zastavit. Tamní politici navíc mají protichůdce priority. Na jednu stranu podobnou podporu a investice potřebují. Na druhou stranu ale někteří z nich, včetně prezidenta Tuniska Kaíse Saída, nesouhlasí s tím, že by se země plně měla stát „hlídačem evropských hranic“.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.