New York – Z přístavu v ukrajinské Oděse vyplula poslední loď naložená ukrajinským obilím, informoval server BBC s odkazem na web MarineTraffic.com. Rusko-ukrajinská dohoda, která umožnila vývoz potravin a hnojiv i v době války, vyprší v pondělí o půlnoci.
Úmluvu s válčícími státy zajistily Organizace spojených národů (OSN) a Turecko loni v červenci. Ukrajina díky ní za uplynulý rok dodala na světový trh přes 30 milionů tun obilí a přispěla tak k trvalému snižování cen potravin. Poslední loď s ukrajinskými zemědělskými produkty opustila Oděsu v neděli ráno (8:00 místního času). Rusko totiž neodsouhlasilo prodloužení dohody a její platnost tak v pondělí skončí.
Čtěte také: „Česká republika je jen korporace, dočasnou vládou jsme my.“ Kdo jsou Legitimní věřitelé ČR?
Kreml je s podmínkami úmluvy dlouhodobě nespokojený. Usiluje zejména o odstranění překážek ve vývozu ruských potravin a hnojiv. „Dohoda nenaplnila svůj hlavní cíl, kterým byly dodávky obilí do potřebných zemí, včetně těch afrických,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu svému jihoafrickému protějšku Cyrilu Ramaphosovi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan věří v prodloužení dohody. Podle agentury Reuters už ale jedná s Kremlem o vývozu ruské pšenice do rozvojových zemí i po vypršení dohody. Šéf úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths přitom varoval, že po vypršení úmluvy skončí letošní úroda v ukrajinských silech a ceny potravin znovu porostou.
Autorka: anče
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.