Londýn – Led kolem Antarktidy se zmenšil o 40 %. Do oceánu se tím dostaly miliony tun sladké vody. Úbytek ledu bude mít vliv na celý svět, informoval Guardian s odkazem na studii University of Leeds.
Od roku 1997 se celková plocha antarktického šelfového ledu zmenšila o 40 %. Více než polovina zmizelého ledu už se nejspíš nedokáže obnovit.
Vědci z University of Leeds vypočítali, že mezi lety 1997 až 2021 Antarktida ztratila 7,5 bilionů tun ledu. Největší ztrátu zaznamenal západ kontinentu, kde je teplejší oceán. Na východním pobřeží plocha ledové pokrývky zůstala stejná nebo se dokonce zvětšila. Úbytek na západě je však tak velký, že celkově šelfového ledu ubylo.
Podle doktora Benjamina Davisona, který vedl výzkum, za tento jev může teplota oceánu a oceánské proudy.
Čtěte také: Čekají nás roky teplotních rekordů. Co je vlastně El Niño?
K pozorování vědci použili více než 100 tisíc satelitních snímků. Podle nich bude mít úbytek ledu kolem Antarktidy výrazný vliv na zbytek světa.
Tvrdí, že od roku 1997 do oceánu vteklo přibližně 67 milionů tun sladké vody, což bude mít vliv na oceánské proudění. Situaci na Antarktidě připisují globálnímu oteplování. Přirozeně by se totiž obnovilo mnohem víc ledu.
„Většinou prochází šelfový led cyklem, kdy se jeho plocha rapidně sníží, a pak se postupně obnoví. Nyní však vidíme, že více než polovina neprokazuje známky obnovy,“ řekl Davison pro Guardian.
Studie publikovaná minulý měsíc ukázala, že teplota na Antarktidě stoupá dvakrát rychleji než je světový průměr.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.