25. 09. 2023, 15:00

Osiris-Rex má splněno. Vzorky hornin z planetky Bennu jsou na Zemi

Washington – NASA dokázala dopravit na Zemi vzorky z planetky Bennu. Po sedmi letech tak úspěšně skončila mise Osiris–Rex. Díky ní teď vědci mohou zkoumat nejenom její povrch, ale i samotný vznik naší sluneční soustavy. Většina této látky se navíc zachová pro zkoumání budoucích generací, píše BBC.

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo dopravit vzorky hornin z planetky Bennu na Zemi, když jde o první případ, kdy se Američanům něco takového úspěšně podařilo. Vesmírná sonda Osiris-Rex je sebrala v roce 2020. Samotná mise odstartovala v roce 2016. Po sedmi letech dotáhla NASA svůj průzkum do konce.

Čtěte také: Explained | Nová krize? Migrace do EU v 10 otázkách

Sonda vypustila schránku se vzorky během průletu kolem Země, ze vzdálenosti 100 tisíc kilometrů. Kapsle s horninami dosedla na předem vytyčené místo na poušti v Utahu, které patří ministerstvu obrany. Právě ministerstvo v neděli potvrdilo přistání schránky, která na poušť dopadla o tři minuty dříve, než NASA očekávala. „Tato malá kapsle pochopila zadání. Přistála jako pírko,“ řekl pro BBC Tim Priser, hlavní inženýr leteckého výrobce Lockheed Martin.

Experti, kteří se podíleli na vyzvednutí schránky z pouště sdíleli své nadšení. „Je to neuvěřitelný úspěch. Když jsem v helikoptéře slyšel, že jdeme na měkké přistání, plakal jsem jako dítě,“ popsal Dante Lauretta, hlavní vyšetřovatel Osiris-Rex.

NASA teď může díky úspěšné misi zjistit, z čeho se planetka Bennu skládá – existuje totiž šance, že by v příštích 300 letech mohla zasáhnout naši planetu. Výjimečnost vzorku, který váží asi 250 gramů, spočívá i v tom, že zřejmě poskytne nový pohled na formování sluneční soustavy před 4,6 miliardami let. Horniny z Bennu tak možná pomohou vědcům pochopit, jak na naší planetě vznikl život.

„Jednou z nejdůležitějších částí mise je odběr 75 procent vzorku. Zamkneme ho pro budoucí generace. Lidi, kteří se ještě ani nenarodili, aby pracovali v laboratořích, které dnes neexistují, a používali vybavení, o kterém my ani neuvažujeme,“ sdělila BBC ředitelka planetární vědy NASA Lori Glazeová.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]