Islámábád – Pákistán v úterý nařídil všem nelegálním přistěhovalcům, včetně skoro dvou milionů Afghánců, aby opustili zemi. Pokud tak neučiní, hrozí jim vyhoštění. Píše server Reuters.
Všichni nelegální migranti v Pákistánu dostali do 1. listopadu lhůtu na opuštění země. Pákistán k rozhodnutí přistoupil poté, co vyšlo najevo, že 14 z 24 sebevražedných bombových útoků v zemi v tomto roce provedli občané Afghánistánu. Zatím není jisté, jak úřady jejich odchod zajistí.
V Pákistánu žije jedna z největších světových populací uprchlíků – naprostá většina pochází z Afghánistánu. Podle ministra vnitra Pákistánu Sarfraze Bugti přibližně 1,73 milionu afghánských státních příslušníků v Pákistánu nemá legální doklady k pobytu. Celkem je v Pákistánu 4,4 milionu afghánských uprchlíků.
Čtěte také: „Středověk nadlouho.“ Afghánistán dva roky po odchodu Američanů a nástupu Tálibánu
„Mnoho Afghánců žijících ve strachu z pronásledování ze strany Talibánu uprchlo do Pákistánu, kde byli vystaveni vlnám svévolného zadržování, zatýkání a hrozbě deportace,“ popisuje v pondělním prohlášení nezisková organizace Amnesty International. „Je hluboce znepokojující, že situaci afghánských uprchlíků v Pákistánu není věnována náležitá mezinárodní pozornost.“
Oznámení Islámábádu je tak dalším ochlazením vztahů s Kábulem. Ty se zhoršily po hraničních střetech mezi sousedy minulý měsíc. Násilnosti narostly od doby, kdy místní bojovníci Tálibánu známí jako Tehrík-e-Tálibán Pákistán (TTP) – zastřešující skupina tvrdých sunnitských islamistických bojovníků – koncem loňského roku odvolali příměří s vládou.
Konkrétně minulý týden se v Pákistánu odehrály dva sebevražedné bombové útoky zaměřené na náboženská shromáždění, při nichž zahynulo nejméně 57 lidí.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]