Nairobi – Plastový odpad nekontrolovatelně zaplňuje téměř celou Afriku. Za několik desítek let by se jeho množství mělo až zšestinásobit. Přeplněné skládky nesou riziko šíření závažných nemocí. OSN chce s problémem bojovat a zlepšit tak životní úroveň Afričanů. Informoval o tom Guardian.
Analýza ukázala, že se v regionu subsaharské Afriky se nekontrolovatelně zvyšuje množství plastového odpadu. V současné době se ho zde každou minutu vyprodukuje tolik, že pokryje celé fotbalové hřiště, uvedla charita Tearfund, která analýzu vytvořila s odkazem na data OECD.
Předpokládá se, že v roce 2060 množství tohoto odpadu vytvořeného za rok dosáhne hodnoty 116 milionů tun. Půjde o šestinásobný nárůst oproti roku 2019, kdy se v regionu vytvořilo “pouze” 18 milionů tun.
Hlavními důvody jsou zvýšená poptávka po automobilech a jiných produktech obsahujících plasty a enormní spotřeba obalových materiálů spojená s rostoucí životní úrovní lidí a růstem populace, kterou z 70 % tvoří lidé mladší 30 let.
Čtěte také: „Škodíte planetě a odnášejí to Afričani.“ Nigerijský aktivista poukazuje na aroganci Západu
Má to negativní dopad na životní prostředí a samozřejmě zdraví lidí. Na skládkách se to hemží komáry, mouchami a jiným hmyzem, což zvyšuje šanci na šíření různých nemocí jako malárie nebo cholera.
OSN se snaží bojovat s rostoucí mírou znečištění. V brzké době se sejdou zástupci vlád v keňském Nairobi, aby dojednali efektivní dohodu pro boj s odpadem. “Tato smlouva má potenciál snížit množství plastového odpadu a zlepšit život miliardám lidí,” řekl Rich Gower z charity Tearfund, která na problém upozornila.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.