Brusel – Podle zprávy Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (EUAA) se počet žádostí o azyl v zemích Evropské unie v první polovině letošního roku meziročně zvýšil. Ukazuje nedostatky evropské azylové politiky, informoval web Politico.
Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EUAA) zveřejnil statistiky, které ukazují, že v první polovině roku 2023 se počet žádostí o azyl v zemích EU meziročně zvýšil o 28 %. Mezi lednem a červnem o azyl požádalo více než půl milionu lidí.
Rekord pochází však z roku 2016, kdy za stejném období o azyl požádalo přes 600 tisíc imigrantů.
Je možné, že počet žádostí za tento rok překoná hranici milionu.
Obrovské množství žádostí ukazuje mezery v azylové politice EU. Členské státy je nezvládnou dostatečně rychle vyřizovat, a tak se počet čekajících žádostí zvýšil v letošním roce o 34 %. V EU probíhá debata o reformě azylové politiky tak, aby se proces řešení žádostí o azyl zefektivnil. Evropská komise doufá, že k přijetí reformy dojde během podzimu.
Čtěte také: „Protipožární zeď“ proti AfD se drolí. Krajní pravice v Německu nebývale posiluje
Rekordní čísla jsou způsobená zvýšeným počtem imigrantů ze Sýrie, Severní Afriky a Subsaharské Afriky, jež se v posledních měsících stala velice nestabilní oblastí, a poté také z Ruska a Íránu.
Nejvíce schválených žádostí připadá na Syřany. Azyl získá až 95 % z nich. Na opačném konci se nachází Afghánci. Azyl obdrží jen 58 % z nich, informovala agentura Anadolu.
Vysněným cíle těchto lidí je ve většině případů Německo, které řeší 30 % všech žádostí, následované Španělskem a Francií, jež posuzují 17 % žádostí, respektive 16 %.
Do celkových čísel se nepočítají uprchlíci z Ukrajiny, kterých by v EU mělo být kolem čtyř milionů. Ti však nežádají o azyl, nýbrž je chrání systém dočasné ochrany, napsala AP.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.