Kábul – Podle zprávy OSN klesla plocha osázená mákem a produkce opia v Afghánistánu o 95 %. Děje se tak od loňského dubna, kdy Tálibán zakázal pěstování této plodiny. Informuje o tom zpravodajský web Aljazeera.
Představitelé Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu UNODC ve zprávě zmínili, že tento trend sice může pomoci v boji proti nezákonnému obchodu s opiem, ale zároveň představuje riziko pro zranitelné obyvatelstvo, které je na obchodu s mákem dlouhodobě závislé. Tamějším zemědělcům klesly příjmy přibližně o miliardu dolarů.
Čtěte také: „Středověk nadlouho.“ Afghánistán dva roky po odchodu Američanů a nástupu Tálibánu
“Představuje to skutečnou příležitost k dosažení dlouhodobých výsledků v boji proti nelegálnímu trhu s opiem a škodám, které způsobuje na místní i celosvětové úrovni,” sdělila výkonná ředitelka UNODC Ghada Waly. “Současně existují důležité důsledky a rizika, které je třeba řešit, aby výsledek byl v konečném důsledku pozitivní a udržitelný, zejména pro obyvatele Afghánistánu,” dodala.
Země se potýká s humanitárními a finančními potížemi od srpna 2021, kdy s k moci vrátil Tálibán. Zákaz pěstování máku tuto krizi ještě prohloubil. Více než 40 % Afghánců dnes trpí akutním nedostatkem potravin a více než polovina z nich je závislá na humanitární pomoci.
Afghánistán byl v minulosti největším světovým producentem opia – připadalo na něj více než 80 % celosvětových dodávek. V tomto odvětví hrál kdysi významnou roli také Tálibán. V letech 2018 až 2019 získal z tohoto obchodu zhruba 400 milionů dolarů, které podle amerických představitelů použil na financování různých aktivit. Skupina se však zavázala, že po převzetí moci obchod s drogami zlikviduje. V dubnu 2022 zakázala pěstování máku používaného k výrobu heroinu.
Autor: adne, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]