Covas do Barroso – Portugalsko disponuje velkým nalezištěm lithia, kde by se mohlo brzy začít těžit. Obyvatelé horské vesnice, kde by měl důl vzniknout, jsou ale zásadně proti. Obávají se, že příliš zásahne do krajiny. Mají také strach, že přijdou o své pastviny. Podle tamních politiků jde však o skvělou příležitost, jak se podílet na evropském přechodu na zelenou energii, píše BBC.
Poptávka po elektromobilech v Evropě roste a portugalská vesnice Covas do Barroso by mohla pomoci s jejich výrobou. Portugalsko totiž podle těžební společnosti Savannah Resource disponuje velkým nalezištěm lithia, které je klíčové pro baterie do elektromobilů.
Tamní obyvatelé ale nemají z plánů na nový těžební projekt radost. „Všechno by to zničilo,“ řekla Aida Fernandes, předsedkyně Sdružení pro společnou půdu (Baldios), pro BBC. Stejně jako několik generací před ní i ona v zatím nedotčeném regionu chová dobytek a věnuje se zemědělství.
Nejen z tohoto důvodu se Fernandes obává změn, které by těžba lithia v oblasti způsobila. Rozlehlé údolí totiž díky své krajině a zemědělským tradicím patří mezi zemědělské dědictví OSN. Pokud by však došlo k uskutečnění tohoto projektu, horskou vesnici by lemovaly 4 povrchové jámy.
Čtěte také: Původní obyvatelé v Argentině bojují proti těžbě „bílého zlata“. Blokují cesty k lithiovým dolům
Projekt Barroso Lithium by měl teoreticky během čtrnáctiletého provozu vyprodukovat dostatek lithia pro 500 tisíc baterií do elektromobilů ročně. Důl by byl ale ze tří čtvrtin závislý na přístupu k ložiskům lithia, která se nacházejí v horninách na společné půdě v oblasti, jejíž většinu vlastní obec.
Sdružení pro společnou půdu v minulosti odmítlo finanční nabídku mezinárodní společnosti Savannah Resource na pronájem pozemků, které se v současnosti využívají pro lesnictví a pastevectví.
Licenční poplatky nevyřeší absenci pastvin
Evropská unie se obecně snaží do budoucna snižovat svou závislost na dolech v Číně, Africe či Jižní Americe. A u surovin, které jsou potřebné pro přechod na zelenou energii, je tento tlak ještě větší. Důl Barroso by tak mohl být jedním z prvních velkých dolů, který bude v Evropě dodávat lithium pro baterie.
Portugalská agentura pro životní prostředí dala společnosti Savannah Resources se sídlem v Londýně podmíněný souhlas už v květnu. Těžařská společnost následně revidovala své původní návrhy a přistoupila na změny, jako například na to, že nebude odebírat vodu z místní řeky. Musí také vybudovat novou silnici, aby se vyhnula vesnicím. A po ukončení těžby bude společnost zodpovědná za zasypání povrchové jámy.
Odpor tamních obyvatel je však stále silný. Fernandes BBC sdělila, že na schůzkách, které se konaly, „nebyl nikdo, kdo by byl pro“. Podle předsedkyně Baldiosu není projekt – navzdory změnám – dobrý pro místní ani pro životní prostředí. Z toho důvodu hodlá sdružení „bojovat dál“. Pokud se ale zainteresované strany nedohodnou, hrozí, že portugalská vláda pozemky vyvlastní.
Savannah Resources chce také koupit soukromou půdu od lidí, jako je Maria Loureiro, která hospodaří na druhém konci vesnice. Pěstuje olivovníky a má krávy, které klusají kolem s rolničkami cinkajícími na krku. „Nejsme na prodej a nechceme nic prodávat,“ okomentovala situaci pro BBC.
Nabídky kompenzací a licenčních poplatků za využívání oblasti se jí nelíbí. „Kdybych prodala svou půdu, co bych dělala?“ Ptá se s tím, že by kvůli dolu ztratila přístup i k pastvinám na společné půdě, které kvůli svému hospodářství potřebuje.
Podobné obavy má i Fernando Queiroga, starosta obce Boticas, pod kterou spadá i vesnice Covas do Barroso. „I kdyby dostávali finanční kompenzaci po celou dobu těžby, lidé se už nikdy nevrátí k produkci zemědělských produktů, protože mezitím odejdou nebo se prostě vzdají zemědělství,“ nastínil.
I z toho důvodu starosta dokončuje právní námitku proti podmíněnému schválení projektu. „Pokud nám vnitrostátní soudy nedají za pravdu, obrátíme se na Evropský soudní dvůr,“ dodal. Farní rada Covas do Barroso a Sdružení pro společnou půdu také podaly vlastní právní žaloby ve snaze projekt zablokovat.
Dale Ferguson, australský dočasný generální ředitel společnosti Savannah Resources, situaci okomentoval s tím, že „naslouchali komunitě“ a projekt upravili. Důl je podle něj „skutečně klíčový pro energetickou transformaci Evropy“. Dodal však, že konečné rozhodnutí je v režii soudů.
Zatímco obyvatelům Covas do Barroso se projekt nelíbí, portugalská státní tajemnice pro energetiku a klima, Ana Fontoura Gouveia, podporuje důl i další těžbu lithia. Projekt podle ní přinese nová pracovní místa a finanční prostředky z licenčních poplatků. Právní kroky prý vnímá pouze jako součást demokratického procesu. „Rádi bychom ukázali, že v Evropě lze ve 21. století těžit s nejvyššími standardy a ku prospěchu místních obyvatel,“ prozradila své vize.
Lithium se dotýká i vyšších kruhů
Plány na budování dolu mají v Portugalsku i lehce politickou dohru. Portugalský premiér António Costa nedávno oznámil rezignaci, kvůli vyšetřování ohledně korupce. Costa situaci okomentoval s tím, že není označený za podezřelého, ale domnívá se, že vyšetřování je neslučitelné s jeho setrváním ve funkci. Vyšetřovatelé se totiž zabývají pěti lidmi včetně šéfa Costova štábu Vítora Escárii.
Státní prokurátoři momentálně vyšetřují údajnou korupci a obchodování s vlivem v koncesích na těžbu lithia v severním Portugalsku. Vedle toho se premiéra týká i podezření ohledně korupce v projektu na výrobu vodíku a plánovanou výstavbu datového centra v hlubinném přístavu Sines jižně od Lisabonu.
Evropa bude pravděpodobně pozorně sledovat vývoj portugalské těžby lithia. Po celém kontinentu totiž roste tlak na otevření nových dolů na suroviny potřebné pro ekologickou dopravu a energetiku budoucnosti.
Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]