Kyjev – Ukrajina je nejvíce zaminovanou zemí na světě. Její armáda nemá dostatek lidí ani vybavení k vyčištění frontové linie od min, píše deník The Guardian. Podle ministra obrany Oleksije Reznikova je proto zásadní, aby západní partneři pokračovali ve výcviku ukrajinských ženistů a v dodávkách chybějícího zařízení.
Ministr Reznikov popisuje Ukrajinu jako zemi s tisíci kilometry minových polí a miliony výbušných zařízení. „Pro naše vojáky představují závažnou, ale překonatelnou překážku. Máme zručné ženisty a moderní vybavení, ale na frontě, která se táhne tisíce kilometrů, nám nejsou moc platní,“ dodal ukrajinský ministr obrany. V některých oblastech nachází ženisté až pět min na každém metru čtverečním.
Čtěte také: Závislost dodávek léků na Číně je neúnosná, Evropa chystá svůj krizový plán
Počet ženistů navíc významně klesá, protože pro Rusy představují jeden z nejdůležitějších cílů. „Ruská armáda za sebou nechává nástražné výbušniny, a dál tak brání Ukrajincům v odklízení min,“ vysvětluje expert Pete Smith, podle něhož by odminování ukrajinského území trvalo s pomocí 10 000 vojáků až deset let. Kyjev proto od západních spojenců vyžaduje především pomoc s výcvikem vojáků. Potřebuje také zařízení ke zneškodňování min.
„Musíme nezbytně urychlit a rozšířit výcvik našich ženistů. Zachraňují životy a jejich práce napomáhá k dalším posunům našich vojsk,“ řekl Reznikov. Západní partneři – konkrétně Litva, Finsko, Island, Norsko, Švédsko a Dánsko – v červenci odsouhlasili pomoc s tréninkem ukrajinských ženistů a dali zelenou dalším dodávkám vybavení. Reznikov upozorňuje, že úspěch ukrajinské protiofenzívy závisí na širší podpoře západních spojenců.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.