Server EU Observer přinesl informace o tom, že rwandský vůdce Paul Kagame cílí na své kritiky v Evropě, včetně Bruselu. Při návštěvách evropských institucí nejsou v úplném bezpečí ani vysoce postavení aktivisté jako Paul Rusesabagina nebo Denis Mukwege.
Když letos v srpnu přijel do Bruselu právě Rusesabagina, belgičtí a američtí bezpečnostní poradci jej varovali, aby se nesetkával s cizími lidmi, nepřijímal od nich dárky, nepoužíval svůj normální mobilní telefon a nepronajímal si auto. To všechno by totiž Kagame mohl využít k jeho eliminaci.
„Rwanďané jsou mistři traviči. Existuje jeden toxin, který může být podán podáním ruky: Vrah si ho namaže na dlaň, pod nějakou záminkou potřese rukou oběti, pak odejde a vezme si protijed, aby se zachránil,“ řekl belgický bezpečnostní zdroj, který si nepřál být jmenován.
Čtěte také: Režim slaví, kritici mizí. Spojenec Západu Kagame zůstává vládcem Rwandy
Stejně byl varován i nositel Nobelovy ceny míru Mukwege, který byl v roce 2015 v Bruselu pod hledáčkem rwandské ambasády. Když pro něj například přijelo auto, byl novináři varován, že řidič je členem ochranky rwandského velvyslanectví.
Tento řidič se mu už předtím snažil dát několik předmětů, ale Mukwege je odmítal. Nabízená kravata byla pak podle belgických bezpečnostních zdrojů prošpikována jedem.
Podle článku EU Observer tak mají belgické zpravodajské služby plné ruce práce s překazováním rwandských plánů.
Kagame ale nadále zůstává „miláčkem“ západních vlád. Potřásat rukou si s ním jezdí i čeští politici včetně prezidenta Petra Pavla.
Čtěte také: Utužit přátelství, přivřít oči. Prezident Pavel posiluje vztahy s autoritářskou Rwandou
Novinář Andrew Rettman ale píše, že by se evropští lídři „měli obávat o svou morální hygienu – protože pokaždé, když se setkají s Kagamem, povzbuzují ho k páchání dalších zločinů tím, že mu dávají pocit beztrestnosti.“
Rwandská aktivistka Natacha Abingeneye k tomu dodává: „Pokud evropští prezidenti potřásají rukou vrahovi, pak zakrývají jeho činy a stávají se za ně částečně odpovědnými.“
Autor: fib / Foto: Paul Kagame v Bruselu / Alexandros Michailidis / Shutterstock