Canberra – Králíci jsou vnímáni jako neškodní chlupatí tvorové, realita je ale často jiná. V Austrálii stojí za největším přemnožením jakéhokoliv druhu savců na světě. Škodí přírodě, zemědělství a ohrožují i endemické druhy žijící pouze v Austrálii. Vláda se situaci několikrát snažila řešit, většinou ale neúčinně, informovala France24.
Austrálie se léta potýká s přemnožením králíků. Odhaduje se, že jich tam žije na dvě stě milionů. Jejich populace dosáhla takového počtu i přesto, že se v Austrálii objevili teprve před méně než 165 lety. V té době do země evropští kolonizátoři přivezli celkem 21 králíků, napsala CNN.
K jejich rychlému rozšíření v průběhu 20. století došlo z několika důvodů. Tím prvním je absence přirozeného predátora. Králíci se také dokázali bez problémů adaptovat na tamní klima. Stali se tak nejrychleji se rozmnožujícím druhem savců na světě.
Největší škodu způsobují australské vegetaci a zemědělství. Podle informací ministerstva zemědělství Západní Austrálie způsobí králíci každoročně škodu ve výši dvou set milionů australských dolarů.
Úřady se už mnoho let snaží různými opatřeními srazit jejich dopad na australskou přírodu. Jejich počet se pokoušejí snížit lovením nebo vypuštěním predátorů do přírody – například lišek. Nic se však neukázalo jako efektivní, protože i lišky začaly nakonec místo králíků lovit snadnější kořist. Většinou šlo o endemické druhy. Invazi králíků se úřady snažily regulovat také stavbou plotů, které dosáhly délky až tři tisíce kilometrů.
Australská vláda se také pokoušela s nadměrným počtem králíků bojovat pomocí vědy. Několikrát se snažila o rozšíření různých virů v králičí populaci. Avšak králíci se vždy dokázali okolnostem přizpůsobit a udržet si své počty nebo je dokonce po čase navýšit.
Nyní se zdá, že jejich počet se ustálil na zmíněném čísle 200 milionů. Tamní vláda deklarovala, že bude nadále investovat do výzkumu, aby tento problém vyřešila.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]