02. 09. 2023, 07:55

Prevence před znásilněním? „Nepijte,“ šokoval partner italské premiérky

Řím – Itálií otřásají případy znásilnění, za které pachatelé dostávají poměrně nízké tresty. Sexuální násilí na ženách je tak momentálně veřejným tématem, ke kterému se vyjadřují kromě aktivistů i novináři či politici. Rada partnera italské premiérky o tom, že by ženy neměly pít příliš mnoho alkoholu, ale v zemi zvedla vlnu kritiky, popsal The Guardian.

Novinář a partner italské premiérky, Andrea Giambruno, vyvolal kontroverze poté, co ženám jako prevenci před znásilněním doporučil, aby se příliš neopíjely. „Pokud půjdete tančit, máte plné právo se opít, ale pokud se vyvarujete opilosti a ztrátě vědomí, možná se vyhnete problémům,“ řekl během své show na kanálu Rete 4.

Giambruno, který má s předsedkyní vlády Meloni sedmiletou dceru, souhlasil s redaktorem pravicových novin Libero Pietrem Senaldim, který v pořadu pronesl: „Pokud se chcete vyhnout znásilnění, především zůstaňte při vědomí.“ Oba novináři, kteří komentovali případ hromadného znásilnění mladé ženy v Palermu, násilníky odsoudili. Jejich názory ale vyvolaly bouři na sociálních sítích a lidé ve svých příspěvcích pranýřovaly Giambruna za obviňování obětí.

Incidentu se chytly i opoziční strany. Cecilia D’Elia, senátorka za středolevicovou opoziční Demokratickou stranu (PD) a místopředsedkyně vyšetřovací komise pro vraždy žen, regovala slovy: „Nemohou si odpustit obviňování žen. Nechoďte ven o samotě, nechoďte tam, kde je tma, neoblékejte se vyzývavě. To ale už není přijatelné. Pokud dívka pije příliš mnoho, může očekávat bolest hlavy, ne znásilnění,“ dodala a vyzvala Meloni, aby se distancovala od komentářů svého partnera. 

Giambruno nevidí důvod k omluvě

I opoziční strana Hnutí pěti hvězd (M5S) ve svém prohlášení uvedla, že „Giambrunova slova jsou nepřijatelná a hanebná“. 

Samo M5S se přitom před dvěma lety potýkalo se skandálem. Beppe Grillo, komik a zakladatel hnutí, totiž tenkrát zveřejnil dvouminutové video, na kterém obhajoval svého syna, který byl obviněn z účasti na skupinovém znásilnění v roce 2019. Soud v této věci stále pokračuje. „Vůbec není pravda, že došlo ke znásilnění. Je divné, že když je někdo znásilněný ráno, odpoledne jde surfovat a samotný čin oznámí až za osm dní. To je prostě zvláštní,“ křičel tehdy Grillo do kamery.

Giambruno se vůči svým politickým kritikům ohradil. „Kdybych řekl něco špatného, omluvil bych se, ale tohle není ten případ. Nikdy se nestane, aby mi nějaký politik nařizoval, co mám říkat. Řekl jsem, že znásilnění je ohavný čin. Dovolil jsem si říci mladým lidem, aby schválně nechodili ven opíjet se a brát drogy. Doporučil jsem jim, aby byli opatrní, protože ti zlí vždycky číhají venku. Nikdy jsem neřekl, že muži mají právo znásilňovat opilé ženy.“

Partner premiérky se o svůj kontroverzní názor podělil v době, kdy Itálií otřáslo několik případů znásilnění. Jeden se dokonce týkal dvou třináctiletých dívek, na které zaútočilo pět mladistvých a jeden dospělý muž. Tamní občany pohoršuje, vedle samotných činů, i přístup soudců a úřadů. Pachatelé sexuálního násilí v Itálii totiž mnohdy vyváznou bez vážnějšího trestu.

Italský soud například v červenci osvobodil 66letého školníka, který měl sáhnout 17leté studentce pod spodní prádlo. Své rozhodnutí soud odůvodnil tím, že „útok trval pouze 5 až 10 vteřin“. V reakci na rozsudek se mnoho Italů začalo natáčet a sdílet desetivteřinová videa na sociální sítě, aby demonstrovali, jak dlouho musela studentka školníkův čin trpět.

Žádný trest, protože oběť „byla ošklivá“

Oběti sexuálního násilí se v Itálii setkávají s bagatelizací a obviňováním. To potvrzuje i případ ze začátku léta, kdy byl syn předsedy italského senátu Ignazia La Russy stíhán za znásilnění dvaadvacetileté dívky. La Russa mladší na svou obhajobu řekl, že si žena dala před návštěvou milánského klubu, ve kterém se měli tu noc potkat, kokain. Noviny Libero pak zveřejnily, že dívka brala i léky na předpis. 

La Russa i pravicový tisk tenkrát narážely na to, že pokud si dívka nepamatovala nic mezi objednáním pití a probuzením v posteli, byla „to“ její vlastní chyba.

Podobný úsudek vedl i k tomu, že 43letý muž, který svou oběť zabil, nakonec v červenci nedostal doživotí. Podle soudu byla totiž oběť „bez zábran“, popsal the Guardian.

Extrémním příkladem zlehčování sexuálního násilí ze strany italských úřadů může být i soud, který proběhl v roce 2017 v Anconě. Dva muži byli tenkrát zproštěni obžaloby ze znásilnění 22leté Peruánky – hájili se tím, že oběť byla „ošklivá“ a soudci souhlasili. V důsledku toho se pak před soudem konal protest, na který přišlo asi 200 lidí.

Ani série červencových případů znásilnění a jejich následného vyšetřování nezůstala bez odezvy. 

Například feministické uskupení Non Una Di Meno – které se mimo jiné zabývalo i případy sexuálního obtěžování po shromáždění horských myslivců – zorganizovalo na protest proti násilí páchaném na ženách flash mob, tedy rychlé a nečekané vystoupení předem dohodnutých osob na určitém místě.

Některé Italky si zastávají názor, že bagatelizace sexuální obtěžování je v zemi systémovým problémem. „Jsme zase o krok zpátky. Není to jen náhodný sexismus, ale mocenský systém, který neustále očerňuje ženy,“ popsala pro The Guardian Cecilia, která žije v italském městě Turín.

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]