Berlín – Podle údajů Německé biskupské konference (DBK) vystoupil loni z katolické církve v Německu rekordní počet lidí. Celkem to bylo 522 821 osob, což je o 44 % více než v předchozím roce. Informuje o tom web National Catholic Register.
Nejvyšší hodnota odchozích znamená nejenom ztrátu příjmů ve výši stovek milionů eur, ale také hlubší dopady na budoucnost církve v Německu. Počet odchodů poprvé v historii překročil hranici půl milionu a přichází rovněž uprostřed reformního úsilí o tzv. synodální cestu. Jedná se o několikaletý a vícefázový pokus přizpůsobit církevní učení a praxi pokrokovým společenským standardům.
Čtěte také: Letouny F-16 pro Ukrajinu: Pomoc ano, trumf už ne
Čísla sdílená DBK odrážejí počet lidí v Německu, kteří jsou oficiálně registrováni státem jako katolíci. Němečtí věřící musí totiž ze zákona platit kirchensteur neboli církevní daň. Ta činí dalších 8–9 % z toho, co už platí na daních z příjmu. Jediným způsobem, jak přestat platit církevní daň, je ukončit členství v katolické církvi. Pokud se tak člověk rozhodne, musí předstoupit před místního úředníka a prohlásit, že už není katolík.
Zprávy a studie o odchodu z katolické církve v Německu v posledních letech ukazují, že většina lidí distancujících se od církve nechce nadále platit poplatek náboženskému subjektu, kterému buď již nedůvěřují, nebo víru nepraktikují. V bezprostředním smyslu znamená půl milionu vystoupení v roce 2022 pro katolickou církev v Německu ztrátu stovek milionů eur z církevních daní. Dlouhodobé vyhlídky katolické církve v Německu počítají s tím, že se její veřejné postavení, velikost a institucionální vliv v budoucnu výrazně sníží.
Autor: adne
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]