Kinshasa – Mnohaletý konflikt v Demokratické republice Kongo způsobil nedobrovolné vysídlení skoro sedmi milionů lidí. Ozbrojené skupiny mezi sebou bojují o nerostné bohatství a vliv. Vláda postupně odstupuje od zahraniční pomoci, sama je přitom neschopná situaci efektivně řešit, informovala agentura AP.
Rekordních 6,9 milionů lidí muselo odejít ze svých domů kvůli dlouhotrvajícímu konfliktu v Demokratické republice Kongo, napsala OSN. Jde o jednu z největších humanitárních krizí na světě. OSN se opírá o data z 26 konžských provincií.
Alespoň 80 % vysídlených lidí žije ve východních částech Konga v provinciích Severní Kivu, Jižní Kivu, Ituri a Tanganyika. Více než dvě třetiny lidí, bezmála 4,8 milionu, žijí nyní u hostitelských rodin, což ještě více zhoršuje stav chudých komunit.
Čtěte také: Proč odchází Francie ze Sahelu s tichou potupou? Stručná historie francouzského kolonialismu
Východ Konga je v obklíčení ozbrojených skupin, které mezi sebou střídavě bojují a soupeří o přístup k regionálním nalezištím zlata a jiných nerostných surovin. Některé z nich mají podporu sousedních států. Jiné vznikly, aby ochránily své vlastní komunity.
V zemi roste v posledních měsících frustrace kvůli zvýšené míře násilí. Konžská vláda nařídila Východoafrickým bezpečnostním složkám, které do Konga přišly na pomoc se zklidněním situace, aby do konce tohoto roku odešly. Podle vlády jejich nasazení nepřineslo „tížený efekt“.
Zůstávají tam prozatím už jen mírové jednotky OSN. Nicméně i jejich další nasazení je po více jak 20 letech nejisté.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.