Peking/Si-an – Vedoucí představitelé Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu jsou podle webu Al Jazeera na dvoudenním setkání ve městě Si-an. Čína tak dokazuje, že ruský vliv v oblasti Střední Asie slábne.
Čínský prezident Si Ťin-pching hostí v centrálním městě Si-an vůbec první čínský summit s vůdci pěti středoasijských národů. Peking tak potvrzuje rostoucí vliv v regionu. Země, které se summitu účastní, jsou klíčové pro čínskou iniciativu Nová Hedvábná stezka. Jde o komplexní finanční a obchodní strategii v řádech bilionů dolarů.
Čtěte také: Běloruská nezávislost se rozplývá, i kvůli sankcím. Lukašenka navíc zrazuje jeho zdraví
Pro jednotlivé země Střední Asie je to příležitost k diverzifikaci ekonomických vyhlídek, a to samé platí i pro region jako celek. Během summitu by měla být podepsána řada dohod. Analytici uvedli, že význam summitu Číny a Střední Asie je ale hlavně v tom, že podtrhuje měnící se vzorce vlivu v bývalých sovětských státech, kde už dlouho uplatňuje svoji moc Rusko.
Čínská Generální celní správa zveřejnila tento týden údaje, které ukazují, že objem dovozu a vývozu Číny se zeměmi Střední Asie dosáhl v prvních čtyřech měsících letošního roku 24,8 miliardy dolarů, což je nárůst o 37,3 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Rostoucí posilování Číny v regionu však podle některých odborníků neznamená, že Moskva je méně důležitá. Čína a Rusko se loni v únoru dohodly na partnerství „bez omezení“, necelé tři týdny předtím, než Rusko zahájilo svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu. V březnu pak Si Ťin-pching navštívil Moskvu, kde se setkal s Vladimirem Putinem a podepsal dohodu o uvedení jejich vazeb do „nové éry“ spolupráce.
Autor: mik
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem
[other_banner_1]