04. 07. 2023, 10:45

Šance pro wagnerovce: Jednotky OSN se stahují z Mali

Bamako – Džihádistické útoky v Mali neustávají, spíše naopak. I přesto se ale jednotky Organizace spojených národů (OSN) z regionu stahují. Důvodem je vojenský režim v zemi, který není s mírovou misí OSN spokojený. Mali se tak do budoucna bude muset spoléhat na žoldnéře z řad wagnerovců, píše BBC.

Mírové jednotky OSN opouštějí po deseti letech Mali. Rada bezpečnosti OSN o tom rozhodla minulý pátek. Během operace v africké zemi zemřelo přibližně 187 příslušníků mírových sil. Není to však počet obětí, co OSN z Mali vyhání. Tamní vládce Assimi Goïta – který se chopil moci během převratu v srpnu 2020 – chtěl, aby síly OSN, známé jako MINUSMA, postupovaly proti povstalcům agresivněji. Jednotky OSN ale mají mírový mandát, zabývají se tak spíše ochranou civilistů před útoky nebo humanitární pomocí. Mali proto trvá na tom, že 12 tisíc mezinárodních vojáků musí odejít. A to i navzdory zoufalé bezpečnostní krizi, která se zřejmě jen tak nezlepší.

Čtěte také: „Věřím, že Rusko nakonec donutíme platit Ukrajině reparace,“ říká slovenský europoslanec

Džihádistické ozbrojené skupiny podnikají v zemi pravidelné útoky. V posledních měsících navíc dochází k násilí častěji a ve větším množství. Dá se navíc předpokládat, že v momentě, kdy jednotky OSN odejdou, budou se konflikty ze strany militantních jednotek stupňovat. Do budoucna se tak pouze znásobí závislost Mali na ruských žoldnéřích. Těch je v zemi přibližně tisíc. Ruský prezident Vladimir Putin navíc v přítomnosti wagnerovců vidí šanci, jak posílit ruský vliv v africkém regionu. Někteří experti si však nejsou jistí, zda si ruská ozbrojená skupina s džihádisty poradí.

Současná situace nejvíce dopadá na malijské civilisty. Například na severovýchodě se tisíce vesničanů uchýlily do táborů kolem pouštního města Ménaka ve snaze přesunout se do bezpečí. Momentálně je v zemi plné nepokojů zavřeno více než 1500 škol, malijský ekonomický život je navíc vážně narušený. Monitorovací skupina Acled uvedla, že letos bylo při 682 incidentech zabito 1576 lidí. I přes to, že OSN nedokázala zastavit džihádistické útoky, poskytovala obyvatelům jistou formu kontroly, která vedla k alespoň částečnému klidu a stabilitě v klíčových městech.

Autor: baku

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojdťe sem.

[other_banner_1]