Singapur – Městským státem Singapur otřáslo několik politických skandálů. Podle BBC byl zatčen vysoký ministr a následně dva zákonodárci.
Čtěte také: Ve Stockholmu hoří korán, v Bagdádu ambasáda. A ve světě doutná konflikt o víru a svobodu projevu
Minulý týden byl v Singapuru při vyšetřování korupce zatčen vysoký ministr. Je prvním za čtyři desetiletí, který byl do takového vyšetřování zapleten. Stát ležící v jihovýchodní Asii je naopak známý svou politickou stabilitou. V pondělí k tomu přibyli jeden zákonodárce a jedna zákonodárkyně. Ti pro změnu odstoupili poté, co vyšlo najevo, že spolu měli mimomanželský poměr.
Singapurský protikorupční úřad zatkl ministra dopravy Subramaniama Iswarana a miliardáře a hoteliéra Ong Beng Senga na základě obvinění, že dva další vysocí ministři si pronajali bungalovy z koloniální éry v luxusní čtvrti za nižší než tržní ceny. Oba muži zatím ale nebyli obviněni a v současné době jsou propuštěni na kauci.
V pondělí s k prvnímu skandálu přidal ještě další. Předseda parlamentu Tan Chuan-jin (54) a jeho kolegyně Cheng Li Hui (47) se vzdali svých mandátů v zákonodárném sboru a opustili politickou stranu kvůli svému „nevhodnému vztahu“. Zatímco předseda parlamentu je ženatý, jeho kolegyně Cheng Li Hui je svobodná.
Obyvatele Singapuru tyto skandály pobouřily a spustily vlnu vtipů na sociálních sítích. Stát se totiž dlouhodobě pyšní pověstí čistého vládnutí. V nejnovějším Indexu vnímání korupce byl Singapur označen za pátou nejméně zkorumpovanou zemi. Otevírají se proto otázky o budoucnosti a důvěře ve vládnoucí Stranu lidové akce (PAP), která je u moci od roku 1959. Podle analytiků by skandály mohly podporu strany narušit.
Autor: mik
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem