Nairobi – Neziskové organizace zjistily, že část vedení keňské přírodní rezervace zneužila svého postavení k sexuálnímu obtěžování svých zaměstnankyň i jejich rodinných příslušníků. Rezervace je přitom oceňovaná za podporu ženských práv v regionu. O problému informoval Guardian.
Podle závěrů vyšetřování dvou neziskových organizací – Keňské komise pro lidská práva (KHRC) a nizozemského Centra pro výzkum nadnárodních korporací (SOMO) – ve vedení přírodní rezervace Kasigauský koridor v jižní Keni došlo mezi lety 2011 až 2023 k sexuálnímu zneužívání, obtěžování a vydírání. Rezervaci spravuje americká firma Wildlife Works. Vyšetřování se opírá o svědectví více než 30 bývalých zaměstnanců rezervace a členů tamní komunity.
Podle nich se jednotlivci z vedení rezervace opakovaně dopustili sexuálního obtěžování, včetně pokusu o znásilnění. Více než jednou zneužili svého postavení, aby žádali o sexuální styk výměnou za povýšení. Jejich chování se dotklo například i žen strážců rezervace, kterým jeden z čelních představitelů rezervace vyhrožoval. Tvrdil, že jejich mužům hrozí vyhazov z práce nebudou-li s ním mít ženy sex.
Čtěte také: „Škodíte planetě a odnášejí to Afričani.“ Nigerijský aktivista poukazuje na aroganci Západu
Prezident společnosti Wildlife Works Mike Korchinsky minulý pátek v prohlášení napsal, že v souvislosti s obviněními firma suspendovala tři členy z vedení rezervace. Omluvil se obětem za způsobenou bolest a v závěru odmítl, že by šlo o rozšířený problém. Tvrdí, že šlo pouze o jednoho muže. Svědci ale hovořili nejméně o třech mužích.
Přírodní rezervace spolupracuje s širokým spektrem nadnárodních korporací, včetně těžařské společnosti Shell, americké streamovací platformy Netflix nebo americké počítačové firmy Microsoft. Rezervace firmám nabízí možnost kompenzovat jejich uhlíkovou stopu tím, že si v ní kupují takzvané „uhlíkové kredity“, jimiž finančně podporují projekty na ochranu přírody.
#BreakingNews
There's widespread sexual harassment and abuse on a celebrated carbon offset project in Kasigau, Kenya, run by US company @WildlifeWorks, a new investigation by @SOMO and @thekhrc shows. Key buyers include @Netflix, @McKinsey, @Microsoft and @Shell. We're releasing… pic.twitter.com/DcHRqmNere— KHRC (@thekhrc) November 6, 2023
Podle dat AlliedOffsets podnik Shell nakoupil skoro dva miliony kreditů, zatímco Netflix 250 tisíc. Rezervace díky prodeji „uhlíkových kreditů“ generuje miliony dolarů, které reinvestuje do projektů na ochranu přírody.
Je také známá svou inciativou zlepšovat postavení žen v oblasti, což prezentují i mnohé firmy podporující Kasigauský koridor. Například Netflix už dříve propagoval video, v němž stálo, že podpora ženských práv je jednou z hlavních činností rezervace.
Organizace Verra udělující certifikaci pro prodej „uhlíkových kreditů“ oznámila, že na základě zjištění KHRC a SOMO zahájila vlastní vyšetřování kauzy. Zároveň deklarovala, že po dobu vyšetřování pozastavila spolupráci s rezervací ohledně udělování uhlíkových kompenzací. Skandál podle ní oslabuje její integritu i důvěryhodnost.
Skandál se sexuálním obtěžováním ale není jediným problém, se kterým se musí rezervace vypořádat. Objevila se také obvinění, že rezervace, včetně Kasigauského koridoru mají problém s distribucí financí za „uhlíkové kredity“ do nových projektů. Podle Guardianu je velké množství těchto kreditů bezcenných a peníze z nich se nereinvestují.
Verra obvinění odmítá. Během klimatické konference Cop28 konající se na konci listopadu v Dubaji by Verra měla představit nová pravidla pro udělování „uhlíkových kreditů“.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.