Madrid – Španělský premiér Pedro Sánchez uzavřel s katalánskými separatisty dohodu o podpoře jeho vlády výměnou za amnestii pro separatisty. Jeho političtí oponenti to označují za návrat k francovským praktikám. S amnestií nesouhlasí většina Španělů, informoval Guardian.
Předseda Španělské socialistické dělnické strany Pedro Sánchez je jen krok od toho, aby si zajistil druhé volební období v čele země na Pyrenejském poloostrově. Současný Španělský premiér si amnestií pro stovky lidí zapojených do nezdařilého pokusu o vyhlášení nezávislosti Katalánska před šesti lety. Získal tím podporu katalánský separatistů. Jeho oponenti to označují za velice kontroverzní krok.
Ve čtvrtek ve španělském parlamentu proběhne hlasování o důvěře nové vládě. Sánchez si podporou separatistů zajistil dostatečný počet hlasů. Naplní-li se tento scénář, skončí mocenské vakuum, které v zemi probíhalo od parlamentních voleb v červenci, jež skončily mírným vítězstvím konzervativní Lidové strany.
Vítěz voleb však nedokázal získat dostatek hlasů pro vytvoření vlády. Nepodařilo se mu to ani s podporou krajně pravicové strany Vox a dalších menších subjektů.
Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska
Amnestie se bude týkat také lídra radikální katalánské strany Společně pro Katalánsko a bývalého prezidenta Katalánska Carles Puigdemont. Po neúspěšném pokusu o vyhlášení nezávislosti uprchl ze země, aby se vyhnul zatčení.
Podle Sáncheze amnestie pomůže zahojit rány minulosti a umožní oběma stranám vzájemně spolupracovat. Nicméně Lidová strana a Vox premiéra obvinily ze zneužití demokracie a nástroje amnestie. Podle nich se jen snaží všemi možnými prostředky udržet u kormidla země. Připomínají mu, že před volbami amnestii kvůli neslučitelnosti s ústavou několikrát odmítl.
Většina společnosti také odmítla Sánchezovo rozhodnutí. V neděli se uskutečnil protestní pochod, kterého se účastnily stovky tisíc lidí, napsal El País. Demonstrace se poté přesunula před sídlo vládnoucí strany. Náladu ve společnosti dokresluje i zveřejněný průzkum, podle něhož až 70 % Španělů s amnestií nesouhlasí.
Předseda Lidové strany Alberto Feijóo vyzval Evropskou unii, aby na situaci v jeho zemi reagovala. Popsal jí jako „bezprecedentní“. Další členové jeho strany přirovnali amnestii k praktikám podobným diktátorskému režimu generála Francisca Franca, který v zemi vládl mezi lety 1939 až 1975.
Předseda strany Vox Santiago Abascal dohodu mezi vládou a katalánskými stranami označil za „puč“. Podle něj je současná situace nejdůležitějším momentem ve španělské politice za posledních 40 let.
Sánchez reagoval tím, že vyzval zástupce Lidové strany, aby přestali rozdmýchávat protesty a ukázali „dobrou vůli“. Zároveň je požádal, ať respektují výsledky voleb a legitimitu jeho budoucího kabinetu, který se podle něj brzo ujme vlády.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.