Washington – Spojené státy ničí poslední kusy svých chemických zbraní v armádních skladech v Coloradu a Kentucky. Ministerstvo obrany v minulosti vyčíslilo náklady na jejich likvidaci celkem na 1,4 miliardy dolarů. Celková vynaložená suma by však měla dosáhnout až 42 miliard dolarů, píše NY Times.
„Bylo to utrpení, to je jisté – říkal jsem si, jestli se toho dne vůbec dočkám,“ řekl Craig Williams. Za kompletní zničení chemických zbraní lobboval již v roce 1984. Armáda totiž arzenál skladovala na pět mil daleko od Williamsova domu v Blue Grass poblíž Richmondu. K likvidaci zásob se však Bílý dům zavázal až v Úmluvě o chemických zbraních o 13 let později.
Washington posléze k jejich zničení vybudoval speciální továrny, kde při procesu neutralizace mechanické robotické paže taví skořápky zbraní při 1500 stupních Fahrenheita. Americké úřady tak likvidují kazetové bomby, nášlapné miny a tanky plné nervově paralytické látky i jedovaté dělostřelecké granáty.
Čtěte také: „Terapie divočinou“ stojí rodiče statisíce. Jejich děti může stát i život
Bílý dům již blížící se konec potvrdil ve svém prohlášení. „Jsem vděčný tisícům Američanů, kteří věnovali svůj čas této ušlechtilé a náročné misi po více než tři desetiletí. O krok se přibližujeme světu bez hrůz chemických zbraní,“ okomentoval prezident Biden.
Pentagon ale nadšení z likvidace mírní. Přestože země jako Velká Británie, Indie a Rusko již zničení svých chemických zbraní deklarovaly, k jejich kompletnímu vymýcení stále nedošlo. Podle ministerstva obrany si má právě Rusko stále uchovávat zbytky nepřiznaných zásob.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]